De 10 Duurste Rolex Horloges Ooit Verkocht op Veiling, Van de Paul Newman tot de Unicorn

Rolex Ref. 6062 "Bao Dai""Bao Dai"

Courtesy of Phillips

Als je bekijkt welke Rolex-modellen de afgelopen jaren het meeste geld hebben opgebracht, stuit je op een ironie van het moderne horlogeklimaat die gewoon niet kan worden genegeerd: de helft van deze uurwerken zijn stalen sportmodellen, die bij hun debuut “betaalbaar” waren, in de letterlijke zin van het woord (hoewel niet goedkoop), voor de gemiddelde koper. Minstens twee zijn zeer gecompliceerde horloges van edelmetaal, de Bao Dai en de Ref. 4113 Split-Seconds – het type uurwerk dat Rolex niet echt meer produceert, met uitzondering van de Sky-Dweller. Maar veel zijn minder complexe modellen, zoals een Day-Date met alleen tijd of de Daytona, waarvan de basistaal tot ver in 2020 hetzelfde blijft. Om te onderzoeken waarom dit het geval is, is enige historische context noodzakelijk:

Ondanks zijn moderne status als een wereldwijde luxe moloch wiens waren gemakkelijk kunnen worden verdubbeld als koude, harde valuta, produceerde Rolex, toen het werd opgericht door Hans Wilsdorf in het begin van de 20e eeuw, niet wat werd beschouwd als een luxeproduct. In plaats daarvan vervaardigde het uurwerken die bedoeld waren om te worden gebruikt, als gereedschap – gedragen tijdens het beklimmen van bergen, duiken in de diepten van de oceaan en tijdens gevechten over de hele wereld.

Het was pas rond 1970 dat Rolex het aspect van een luxe merk in de moderne zin begon aan te nemen, een merk waarvan de producten niet langer strikt utilitair waren. (Massief gouden dual-time horloge, iemand?) In meer recente jaren heeft een kunstmatige beperking van de levering van stalen Rolex sportmodellen-Submariners, GMT-Masters, en Daytonas een wilde draai gegeven aan het verhaal van Rolex in de 21e eeuw die ondenkbaar zou hebben geleken voor iemand die op zoek was naar een goed gebouwd (relatief betaalbaar) polshorloge in de jaren 1960. De meest gebruiksvriendelijke Rolexen zijn zo gewild, zo duur en zo onverkrijgbaar dat een klant, om er een te kunnen kopen, er een op de secundaire markt moet kopen, vaak voor een ongelooflijke winst, of een lange geschiedenis van eerdere aankopen bij een geautoriseerde dealer moet hebben opgebouwd om een plaats op een waarschijnlijk jarenlange wachtlijst te bemachtigen.

Misschien is het een modern verlangen naar de avontuurlijke dagen van de 20e eeuw, toen kaarten nog grote lege ruimtes hadden en het gevoel van verwondering over de mysteries van de wereld nog bestond, dat de belangstelling voor vroege, stalen werktuighorloges tot zulke duizelingwekkende hoogten heeft gedreven, en vooral die van Rolex. Wie wil er nu niet op zijn pols kijken en herinnerd worden aan de prestaties van grote mannen en vrouwen die ze droegen? Natuurlijk spelen er nog andere factoren mee, zoals de herkomst. Een horloge van iemand die zo wordt bewonderd als Paul Newman is waardevol, ongeacht de merknaam op de wijzerplaat.

Dan is er nog de groei van de sociale media, speciale online horlogepublicaties en horlogegemeenschappen zoals Red Bar, en de hype van de veilinghuizen zelf. Het enthousiasme voor deze horloges groeit organisch naarmate meer en meer mensen gemakkelijk, digitaal, bij de horlogerie worden betrokken. Bovenop deze steeds groeiende kennisbasis, zullen mensen met de middelen om te investeren in een groeiende markt dit doen door te wedden op hetzelfde soort rendement dat ze najagen op de kunstmarkt, of de aandelenmarkt. En Rolex wordt algemeen beschouwd als de meest liquide horlogebelegging – een term die, toegegeven, bepaalde horologische puristen irriteert. Koop vandaag een nieuw Rolex-horloge – vooral een stalen sporthorloge, als je het kunt bemachtigen – en er is een goede kans dat je het morgen kunt verkopen voor wat je ervoor hebt betaald, en meer dan dat.

Maar zelfs een cash-flush klant die niet bekend is met de vroege geschiedenis van Rolex als fabrikant van gereedschapshorloges, kan, naar men hoopt, het belang van deze objecten inzien. Het zijn niet altijd dure edelmetalen of fonkelende diamanten die de geest van de horlogeliefhebber beroeren. Soms gaat het puur om de verhalen van degenen die ze bezaten of de jacht op een uurwerk dat symbool stond voor een uniek moment in de geschiedenis van dit pioniersbedrijf waarvan de vroege modellen de tand des tijds hebben doorstaan.

(En, natuurlijk, dat het een Rolex is.)

Oyster Cosmograph Daytona ref. 6239 “Paul Newman”

Paul Newman Rolex Daytona

Paul Newman’s Rolex Daytona Justin Mastine-Frost

Technisch, staat elke Daytona met een “exotische” wijzerplaat – herkenbaar aan de contrasterende buitenste secondewijzer, het funky moderne lettertype dat wordt gebruikt in de subdials in combinatie met blokindexen, en de vierkante 1-12 indexen – nu bekend als een “Paul Newman”-variant. Maar toen de eigen referentie 6239 van de vereerde acteur en racer, hem geschonken door zijn vrouw, in 2017 ter veiling kwam, ging de horlogewereld collectief uit zijn dak. Het horloge ging voor $17,75 miljoen onder de hamer, inclusief koperspremie – niet slecht voor een Daytona-variant die wegkwijnde op de schappen van dealers, toen het in de jaren zestig debuteerde, bij gebrek aan belangstelling.

Prijs: $17,75 miljoen bij Phillips in oktober 2017
Diameter: 36,5 mm
Beweging: Valjoux cal. 72B handwound

Cosmograph Daytona ref. 6265 “Unicorn” (BEELDEN)

Rolex Unicorn

Rolex Daytona “The Unicorn” in 18 karaat witgoud Foto: Courtesy Phillips

Terwijl een typische roestvrijstalen, in Oyster gevatte ref. 6265 je zo’n $70.000 kan kosten, zijn ze relatief alledaags. Deze unieke 18-karaats witgouden versie is echter zeldzamer dan, nou ja, een eenhoorn, wat wordt weerspiegeld in de uiteindelijke hamerprijs. De verkoper van het horloge was niemand minder dan de beroemde verzamelaar John Goldberger, die het schonk aan veilinghuis Phillips (de opbrengst van de verkoop ging naar het goede doel Children Action). Vanaf 2020 is dit de op één na duurste Rolex die ooit op een veiling is verkocht, na de Daytona van Paul Newman.

Prijs: ~$6,5 miljoen bij Phillips in mei 2018
Diameter: 37 mm
Beweging: Valjoux cal. 727 handwound

Ref. 6062 “Bao Dai”

Rolex Ref. 6062 “Bao Dai” met dank aan Phillips

In 1954, toen Bao Dai – de laatste keizer van Vietnam en toenmalig staatshoofd – in Genève een verdrag bijwoonde dat Vietnam in twee verschillende staten zou opsplitsen, stapte hij een Rolex-boetiek binnen en vroeg om “de zeldzaamste en kostbaarste Rolex ooit gemaakt”. De ref. 6062 die hem werd gepresenteerd is een drievoudige kalender maanfase in geel goud met een zwarte wijzerplaat en diamanten indexen. Hoewel twee andere 6062’s met diamanten wijzerplaat bekend zijn bij verzamelaars, heeft de Bao Dai een unieke lay-out met vijf diamanten, waardoor de zeldzaamheid nog verder toeneemt.

Prijs: $ 5,06 miljoen bij Phillips in mei 2017
Diameter: 36 mm
Beweging: Rolex cal. 655 automatisch

Cosmograph Daytona ref. 6263 “The Legend”

Rolex Cosmograph Daytona ref. 6263 "The Legend""The Legend"

Rolex Cosmograph Daytona ref. 6263 “The Legend” Met dank aan Phillips

Een andere absurd zeldzame Daytona configuratie, deze ref. 6263 is een van de slechts drie bekende “Paul Newman” varianten uitgevoerd in een geelgouden Oyster (waterbestendige) kast. De “lemon grené” wijzerplaat is voorzien van zwarte contrasterende subdials, een zwarte buitenste secondewijzer en een zwarte bezel, wat zorgt voor een look die je vanaf de andere kant van de kamer in het oog springt. Na een verhitte biedingsoorlog werd het afgehamerd voor meer dan $ 3,7 miljoen, waardoor het de op een na duurste Rolex was die ooit werd verkocht op dat moment (mei 2017) na de Bao Dai.

Prijs: $3,7 miljoen bij Phillips in mei 2017
Diameter: 37,5 mm
Movement: Valjoux cal. 727 handopwinding

Cosmograph Daytona ref. 6240 “De Neanderthaler”

Rolex Daytona De Neanderthaler

Rolex Daytona “De Neanderthaler” Foto: Courtesy Phillips

U herkent wellicht enkele kenmerken van de wijzerplaat van deze ref. 6240 – het heeft het exotische lettertype en de indexen van een “Paul Newman,” maar het is niet helemaal een Paul Newman: daterend uit 1966, is deze mogelijk unieke Daytona een soort van “pre-PN.” De oversized subdials hebben de exotische wijzerplaat-look, maar de wijzerplaat van het horloge is verder versierd met alleen het Rolex-koronet en het Rolex-woordmerk. De 6240 was ook het eerste Cosmograph Daytona-model dat werd uitgerust met de waterbestendige Oyster-kast, waardoor dit een meeslepend, belangrijk uurwerk is in het Daytona-continuüm.

Prijs: $ 3,01 miljoen bij Phillips in mei 2018
Diameter: 37,5 mm
Beweging: Valjoux cal. 72B handopwinding

Ref. 4113 Split-Seconds

Rolex Ref. 4113 Split-Seconds

Rolex Ref. 4113 Split-Seconds Met dank aan Rolex

Een ander gecompliceerd horloge uitgevoerd in staal, de ref. 4113 heeft een oversized 44 mm kast – de grootste kastmaat van een Rolex model ooit geproduceerd – en het caliber 55 VBR chronograaf uurwerk uitgerust met een split-seconds complicatie. Slechts 12 van deze horloges zijn vermoedelijk geproduceerd in het begin van de jaren 1940, en ze werden nooit commercieel te koop aangeboden. In plaats daarvan, wordt gedacht dat ze uitsluitend geschonken aan leden van bepaalde raceteams, waardoor ze enkele van de zeldzaamste Rolex horloges in het bestaan.

Prijs: ~$2,6 miljoen bij Phillips in november 2019
Diameter: 44 mm
Beweging: Valjoux Cal. 55 VBR handopwinding

GMT Master ref. 1675 “Apocalypse Now”

Marlon Brandon op de set van Apocalypse Now draagt zijn Rolex GMT-Master, ref. 1675

Marlon Brandon op de set van Apocalypse Now draagt zijn Rolex GMT-Master, ref. 1675 Mary Ellen Mark/Phillips

Marlon Brando droeg deze GMT Master uit 1972 als de afvallige Col. Kurtz in Francis Ford Coppola’s prijswinnende Vietnam-oorlogsklassieker “Apocalypse Now.” Brando of Coppola besloten de bezel van het horloge te verwijderen, waardoor het een versleten, ietwat gestoorde look kreeg – net als Brando’s personage. Een verder standaard ref. 1675 met een goed bewaarde matte wijzerplaat, Brand’s horloge – waarin hij met de hand zijn naam kerfde en dat hij droeg op een zwarte leren band – werd in 2019 voor een ongelooflijke $ 1,95 miljoen verhandeld op de Phillips Game Changers-veiling.

Prijs: $1,95 miljoen bij Phillips in december 2019
Diameter: 39 mm
Movement: Rolex cal. 1570 automatisch

Cosmograph Daytona ref. 6264 “John Player Special”

Sotheby's Rolex Daytona John Player Special Ref. 6264's Rolex Daytona "John Player Special" Ref. 6264

Sotheby’s Rolex Daytona “John Player Special” Ref. 6264 Courtesy of Sotheby’s

Nu is hier een horloge dat meerdere records tegelijk heeft gebroken: het duurste horloge dat ooit op een online veiling is verkocht (1,54 miljoen dollar); de recordprijs voor een “John Player Special” Daytona (zo genoemd vanwege de zwart-gouden kleurstelling); en de recordprijs voor een horloge dat in het Verenigd Koninkrijk is verkocht. Online geveild in juli 2020 tijdens de verspreiding van COVID-19, is deze “JPS” een van de slechts tien ref. 6264 Daytona’s waarvan bekend is dat ze bestaan in 18k goud, en daarvan waren er slechts een handvol uitgerust met exotische Paul Newman wijzerplaten in zwart.

Prijs: $ 1,54 miljoen in juli 2020 bij Sotheby’s
Diameter: 37 mm

Cosmograph Daytona ref. 6263 “Albino”

Rolex Cosmograph Daytona ref. 6263 "Albino""Albino"

Rolex Cosmograph Daytona ref. 6263 “Albino” Met dank aan Phillips

Gekocht door niemand minder dan Eric Clapton aan het eind van de jaren 1990, is deze 6263 uniek vanwege de geheel witte wijzerplaat (de subdials van de Daytona’s worden gewoonlijk uitgevoerd in kleuren die contrasteren met de hoofdwijzerplaat). Er zijn slechts vier exemplaren van deze configuratie bekend, en Slowhand is twee keer verkocht: in 2003 voor $ 505.000, en in 2015 voor $ 1,4 miljoen. Een vergelijkbare referentie 6263 in een Oyster kast met een standaard wijzerplaat zou je ergens in de $ 80.000 range kunnen kosten, maar voeg daar een Claptoniaanse herkomst en een zeldzame fabriekswijzerplaat aan toe, en je hebt een recept voor grootsheid.

Prijs: $ 1,4 miljoen bij Phillips in mei 2015
Diameter: 37,5 mm
Beweging: Valjoux cal. 727 handopwinding

Dag-Datum Ref. 1803 “Jack Nicklaus”

Jack-Nicklaus' geelgouden Day-Date-Ref. 1803

Jack Nicklaus’ geelgouden Day-Date Ref. 1803 met dank aan Phillips

Het verhaal van deze gouden 1803 is bijzonder, deels omdat het Rolex zelf was die het horloge in 1967 aan golfer Jack Nicklaus cadeau deed. Zoals de Gouden Beer zelf zei: “Het heeft me meer dan vijf decennia vergezeld bij U.S. Opens, Masters Tournaments, PGA Championships, Open Championships en ontelbare andere evenementen, en heeft me goed gediend bij elke stap op mijn weg.” Phillips veilde deze anders vrij gewone Day-Date in december, 2019, die een eindprijs van $ 1,22 miljoen realiseerde. Passend, alle opbrengsten van het horloge gingen naar Nicklaus’s eigen Children’s Health Care Foundation.

Prijs: $ 1,22 miljoen bij Phillips in december 2019
Diameter: 36 mm
Movement: Rolex cal. 1556 automatisch