De 10 dyraste Rolexklockorna som någonsin sålts på auktion, från Paul Newman till Unicorn

Rolex Ref. 6062 "Bao Dai""Bao Dai"

Courtesy of Phillips

När man tittar på vilka Rolexmodeller som har hamrats in för de största summorna pengar under de senaste åren, stöter man på en ironi i det moderna horologiska klimatet som helt enkelt inte kan ignoreras: hälften av dessa klockor är sportmodeller i stål som vid sin debut var ”överkomliga” i bokstavlig bemärkelse (men inte billiga) för den genomsnittlige köparen. Minst två är mycket komplicerade klockor i ädelmetall, Bao Dai och Ref. 4113 Split-Seconds – en typ av klocka som Rolex egentligen inte längre tillverkar, med undantag för Sky-Dweller. Men många är mindre komplicerade modeller, t.ex. en Day-Date eller Daytona, vars grundläggande språk förblir detsamma långt in i 2020. När man undersöker varför detta är fallet är det nödvändigt med en viss historisk kontext:

Trots sin moderna status som en global lyxjätte vars varor lätt kan dubbleras som kall hårdvaluta, tillverkade Rolex inte vad som ansågs vara en lyxprodukt när företaget grundades av Hans Wilsdorf i början av 1900-talet. I stället tillverkade man klockor som var avsedda att användas, som verktyg – som bärs när man bestiger berg, dyker djupt ner i havets djup och deltar i strider över hela världen.

Det var inte förrän ungefär på 1970-talet som Rolex började ta på sig aspekten av ett lyxvarumärke i modern mening, ett vars varor inte längre var strikt utilitaristiska. (Någon som vill ha en klocka med dubbla tider i massivt guld?) På senare år har en artificiell utbudsbegränsning av Rolex sportmodeller i stål – Submariners, GMT-Masters och Daytonas – gett en vild vändning åt historien om Rolex på 2000-talet som skulle ha verkat otänkbar för någon som letade efter ett välbyggt (relativt prisvärt) armbandsur på 1960-talet. De mest användbara av Rolex är så eftertraktade, så dyra och så otillgängliga att för att kunna köpa ett måste kunden antingen köpa ett på andrahandsmarknaden, ofta till ett otroligt högt pris, eller ha utvecklat en lång historia av tidigare köp hos en auktoriserad återförsäljare för att säkra en plats på en troligen årslång väntelista. Allt detta för att få möjlighet att köpa en ny stålklocka i detaljhandeln.

Kanske är det en modern längtan efter 1900-talets äventyrsdagar – dagar då kartor hade stora, tomma ytor och en känsla av förundran över världens mysterier fortfarande fanns kvar – som har drivit intresset för tidiga verktygsklockor i stål till sådana svindlande höjder, och särskilt de från Rolex. Vem vill inte titta ner på sin handled och påminnas om de bedrifter som utförts av stora män och kvinnor som burit dem? Naturligtvis finns det andra faktorer som spelar in, t.ex. proveniens. En klocka som ägs av en så beundrad person som Paul Newman kommer att vara värdefull oavsett vilket märkesnamn som står på urtavlan.

Då kommer tillväxten av sociala medier, särskilda online-publikationer om klockor och horologiska gemenskaper som Red Bar, och hypen från auktionshusen själva. Ivern för dessa klockor växer organiskt i takt med att fler och fler människor lätt kan få del av dem, digitalt. Utöver denna ständigt växande kunskapsbas kommer de som har möjlighet att investera i en växande marknad att göra det genom att satsa på samma slags avkastning som de jagar på konstmarknaden eller aktiemarknaden. Rolex uppfattas allmänt som den mest likvida av alla ”investeringar” i klockor – en term som visserligen retar upp vissa klockpurister. Köp en ny Rolexklocka i dag – särskilt en sportklocka i stål, om du kan få tag på den – och det finns en god chans att du kan sälja den i morgon för vad du betalade för den, och lite till.

Men även en kund som har gott om pengar och som inte är insatt i Rolex tidiga historia som tillverkare av verktygsklockor kan, hoppas man, inse betydelsen av dessa föremål. Det är inte alltid dyra ädelmetaller eller gnistrande diamanter som fängslar klockafantasten. Ibland handlar det enbart om berättelserna om dem som ägde dem eller om jakten på en klocka som symboliserar ett unikt ögonblick i historien för detta pionjärföretag vars tidiga modeller har stått emot tidens tand.

(Och naturligtvis att det är en Rolex.)

Oyster Cosmograph Daytona ref. 6239 ”Paul Newman”

Paul Newman Rolex Daytona

Paul Newmans Rolex Daytona Justin Mastine-Frost

Tekniskt sett, Varje Daytona med en ”exotisk” urtavla – som känns igen på det kontrasterande yttre sekundspåret, det funkiga moderna typsnittet som används i subdialerna i kombination med blockindex och fyrkantiga 1-12-index – är nu känd som en ”Paul Newman”-variant. Men när den vördade skådespelaren och racerförarens egen referens 6239, som han fick i gåva av sin fru, lades ut på auktion 2017, gick klockvärlden kollektivt i taket. Klockan hamrade in för 17,75 miljoner dollar, inklusive köparpremie – inte illa för en Daytona-variant som försmäktade på återförsäljarnas hyllor, när den debuterade på 1960-talet, på grund av bristande intresse.

Pris: 17,75 miljoner dollar på Phillips i oktober 2017
Diameter: 36,5 mm
Rörelse: Valjoux cal. 72B med handuppdrag

Cosmograph Daytona ref. 6265 ”Unicorn” (BILDER)

Rolex Unicorn

Rolex Daytona ”The Unicorn” i 18 karat vitguld Foto: Foto: Courtesy Phillips

Men en typisk ref. 6265 kan kosta dig en cool $70 000 eller så, är de jämförelsevis vanliga. Den här unika versionen i 18 karat vitguld är dock mer sällsynt än, ja, en enhörning, vilket återspeglas i dess slutliga pris. Klockans säljare var ingen mindre än den berömda samlaren John Goldberger, som donerade den till auktionshuset Phillips (intäkterna från försäljningen gick till välgörenhetsorganisationen Children Action). År 2020 är detta den näst dyraste Rolex som någonsin sålts på auktion efter Paul Newmans Daytona.

Pris: ~6,5 miljoner dollar på Phillips i maj 2018
Diameter: 37 mm
Rörelse: Valjoux cal. 727 med handuppdrag

Ref. 6062 ”Bao Dai”

Rolex Ref. 6062 ”Bao Dai” Courtesy of Phillips

Under 1954, när Bao Dai – Vietnams sista kejsare och dåvarande statschef – var i Genève och deltog i ett konvent som skulle komma att dela Vietnam i två olika stater, gick han in i en Rolexbutik och bad om ”den mest sällsynta och dyrbara Rolex som någonsin tillverkats”. Ref. 6062 som presenterades för honom är en trippelkalendarisk månfas i gult guld med en svart urtavla och diamantindex. Även om två andra 6062 med diamantdiameter är kända bland samlare, har Bao Dai en unik layout med fem diamanter, vilket ytterligare ökar dess sällsynthet.

Pris: 5,06 miljoner dollar på Phillips i maj 2017
Diameter: 36 mm
Rörelse: Rolex cal. 655 automatic

Cosmograph Daytona ref. 6263 ”The Legend”

Rolex Cosmograph Daytona ref. 6263 "The Legend""The Legend"

Rolex Cosmograph Daytona ref. 6263 ”The Legend” med tillstånd av Phillips

En annan absurt sällsynt Daytona-konfiguration, denna ref. 6263 är en av endast tre kända ”Paul Newman”-varianter utförda i ett Oyster-fall i gult guld (vattentätt). Dess ”lemon grené” urtavla har svarta kontrasterande subdials, ett svart yttre sekundspår och en svart bezel, vilket ger ett utseende som fångar ditt öga från andra sidan rummet. Efter ett hett budkrig hamrade den in för över 3,7 miljoner dollar, vilket gjorde den till den näst dyraste Rolex som någonsin sålts vid den tidpunkten (maj 2017) efter Bao Dai.

Pris: 3,7 miljoner dollar på Phillips i maj 2017
Diameter: 37,5 mm
Rörelse: Valjoux cal. 727 handuppdragen

Cosmograph Daytona ref. 6240 ”The Neanderthal”

Rolex Daytona The Neanderthal

Rolex Daytona ”The Neanderthal” Foto: Du kanske känner igen några av kännetecknen på denna ref. 6240:s urtavla – den har det exotiska teckensnittet och indexen från en ”Paul Newman”, men det är inte riktigt en Paul Newman: med datum från 1966 är denna möjligen unika Daytona ett slags ”pre-PN”. Dess överdimensionerade subdialer har det exotiska urtavlelooket, men klockans urtavla är i övrigt prydd med endast Rolex-kronan och Rolex-ordmärket. 6240 var också den första Cosmograph Daytona-modellen som utrustades med det vattenbeständiga Oyster-oddset, vilket gör detta till en övertygande, viktig klocka i Daytona-kontinuumet.

Pris: 3,01 miljoner dollar på Phillips i maj 2018
Diameter: 37,5 mm

Ref. 4113 Split-Seconds

Rolex Ref. 4113 Split-Seconds

Rolex Ref. 4113 Split-Seconds med tillstånd av Rolex

En annan komplicerad klocka som är gjord i stål, ref. 4113 har ett överdimensionerat 44 mm hölje – den största hölje storleken på någon Rolex modell som någonsin producerats – och kaliber 55 VBR kronograf rörelse utrustad med en split-seconds komplikation. Endast 12 av dessa klockor tros ha tillverkats under det tidiga 1940-talet, och de erbjöds aldrig till försäljning kommersiellt. Snarare tror man att de gavs exklusivt till medlemmar i vissa racingteam, vilket gör dem till några av de mest sällsynta Rolex-klockorna som finns.

Pris: ~2,6 miljoner dollar på Phillips i november 2019
Diameter: 44 mm
Rörelse: Valjoux Cal. 55 VBR med handuppdrag

GMT Master ref. 1675 ”Apocalypse Now”

Marlon Brandon på inspelningen av Apocalypse Now bär sin Rolex GMT-Master, ref. 1675

Marlon Brandon på inspelningen av Apocalypse Now bär sin Rolex GMT-Master, ref. 1675 Mary Ellen Mark/Phillips

Marlon Brando bar denna GMT Master från 1972 som den avhoppade översten Kurtz i Francis Ford Coppolas prisbelönta Vietnamkrigsklassiker ”Apocalypse Now”. Antingen Brando eller Coppola bestämde sig för att ta bort ramarna från klockan, vilket gav den ett slitet, något galet utseende – precis som Brandos karaktär. En annars standard ref. 1675 med en välbevarad matt urtavla, Brandos klocka – i vilken han handristade sitt namn och som han bar på ett svart läderband – hamrade för otroliga 1,95 miljoner dollar på Phillips Game Changers-auktion 2019.

Pris: 1,95 miljoner dollar på Phillips i december 2019
Diameter: 39 mm
Rörelse: Rolex cal. 1570 automatic

Cosmograph Daytona ref. 6264 ”John Player Special”

Sotheby's Rolex Daytona John Player Special Ref. 6264's Rolex Daytona "John Player Special" Ref. 6264

Sotheby’s Rolex Daytona ”John Player Special” Ref. 6264 Courtesy of Sotheby’s

Här är en klocka som slog flera rekord samtidigt: den dyraste klockan som någonsin sålts på en onlineauktion (1,54 miljoner dollar), rekordpriset för en ”John Player Special” Daytona (som kallas så på grund av sin svart-guldiga färgsättning) och rekordpriset för en klocka som sålts i Storbritannien. Denna ”JPS” auktioneras ut online i juli 2020 under spridningen av COVID-19 och är en av endast tio ref. 6264 Daytonas som man vet finns i 18k guld, och av dessa var endast en liten handfull utrustade med exotiska Paul Newman-urtavlor i svart.

Pris: 1,54 miljoner dollar i juli 2020 hos Sotheby’s
Diameter: 37 mm

Cosmograph Daytona ref. 6263 ”Albino”

Rolex Cosmograph Daytona ref. 6263 "Albino""Albino"

Rolex Cosmograph Daytona ref. 6263 ”Albino” Courtesy of Phillips

Den här 6263:an, som köptes av ingen mindre än Eric Clapton i slutet av 1990-talet, är unik för att den har en helt vit urtavla (Daytona-subdials är vanligen gjorda i kontrasterande färger till huvudurtavlan). Endast fyra exemplar av denna speciella konfiguration är kända för att existera, och Slowhand’s har faktiskt sålts två gånger: en gång 2003 för 505 000 dollar och slutligen 2015 för 1,4 miljoner dollar. En liknande referens 6263 i ett Oyster-fall med en vanlig urtavla kan kosta dig någonstans i 80 000 dollar, men lägg till Claptonian proveniens och en sällsynt fabriksurtavla och du har ett recept för storhet.

Pris: 1,4 miljoner dollar på Phillips i maj 2015
Diameter: 37,5 mm

Day-Date Ref. 1803 ”Jack Nicklaus”

Jack-Nicklaus' dagdatum i gult guld Ref. 1803

Jack Nicklaus’ dagdatum i gult guld Ref. 1803 Courtesy of Phillips

Historien om denna guld 1803 är speciell delvis eftersom det var Rolex självt som gav klockan till golfaren Jack Nicklaus 1967. Som den gyllene björnen själv sa: ”Den har följt med mig på U.S. Opens, Masters Tournaments, PGA Championships, Open Championships och otaliga andra evenemang i över fem decennier, och har tjänat mig väl vid varje steg på vägen.” Phillips auktionerade ut denna annars ganska vanliga Day-Date i december 2019, som uppnådde ett slutpris på 1,22 miljoner dollar. Passande nog gick alla intäkter från klockan till Nicklaus egen Children’s Health Care Foundation.

Pris: 1,22 miljoner dollar på Phillips i december 2019
Diameter: 36 mm
Rörelse: Rolex cal. 1556 automatic