Pořadí pěti sezón Kobeho Bryanta po zisku titulu v NBA

Dave McMenaminESPN Staff Writer14. dubna 20209 minut čtení
Flashback: Kobe získal pátý a poslední prstenFlashback:

Flashback: Kobe získává pátý a poslední prsten

17. června 2010 vede Kobe Bryant navzdory nepovedenému večeru tým Lakers k vítězství v sedmém zápase nad Celtics a získává s Los Angeles svůj pátý titul mistra NBA.

Předtím, než ESPN znovu odvysílá titulová vítězství Los Angeles Lakers v pátém zápase finále NBA 2009 proti Orlando Magic a sedmém zápase finále NBA 2010 proti Boston Celtics (7 str.a 21:30 SELČ na ESPN a v aplikaci ESPN) jsme seřadili všech pět mistrovských zápasů Kobeho Bryanta v play-off s přihlédnutím k celému play-off. Zde jsou tyto žebříčky od nejhoršího po první a vrcholí vrcholným úspěchem Bryantovy dvacetileté kariéry v NBA.

VÍCE: Vzpomínka na legendu Lakers Kobeho Bryanta

2002:

Statistiky po sezóně: 26,6 PPG, 5,8 RPG, 4,6 APG, 1,4 SPG
Postup do play-off: Vítězství v playoff: Vítězství v playoff: obhájce Blazers 3-0; porazili Spurs 4-1; porazili Kings 4-3; porazili Nets 4-0

Kobe Bryant a Shaquille O’Neal slaví po zisku třetího titulu v řadě v roce 2002.Jeff Haynes/AFP/Getty Images

Pro Bryanta to bylo v roce 2002 dělnické play-off. V žádném zápase nenasbíral méně než 19 bodů a v žádném více než 36 bodů. Toho vrcholu po sezóně dosáhl ve třetím utkání finále, v němž zvítězil 106:103, čímž zvýšil na 3:0 a zařídil tak konečný výsledek proti New Jersey Nets.

Nejvíce stojí za zamyšlení série finále Západní konference proti Sacramentu Kings, v níž se L.A. vrátil ze stavu 3:2 a zvítězil v sedmém utkání. Bryantova čísla v šestém (31 bodů, 11 doskoků, 5 asistencí) a sedmém utkání (30 bodů, 10 doskoků, 7 asistencí, přičemž při vítězném prodloužení odehrál téměř 53 minut) vypadají dobře. Přesto mělo vítězství Lakers možná více co do činění s tím, co Kings neudělali, než s tím, co Bryant a L.A. udělali pro postup. Sacramento v sedmém zápase nastřílelo 2 z 20 střel za tři body a 16 z 30 faulů, a to i po všech sporných hvizdech, které se v šestém zápase týkaly L.A.

2000: První titul

Statistiky po sezóně: 21,1 PPG, 4,5 RPG, 4,4 APG, 1,5 SPG
Postup do play-off: Def. Kings 3-2; porazil Suns 4-1; porazil Blazers 4-3; porazil Pacers 4-2

Kobe Bryant pomohl v roce 2000 dovést Lakers ke 12. titulu v historii klubu.Jeff Haynes/AFP/Getty Images

Na svůj první titul člověk nikdy nezapomene. Než se z něj stal jistý člen Síně slávy Kobe Bryant, byl to prostě Kobe Bryant, dvojnásobný účastník All-Star, který tak trochu připomínal Michaela Jordana. Během mistrovského tažení Lakers v roce 2000 ukazoval záblesky legendy, kterou se měl stát.

Jednalo se samozřejmě o vítězství v sedmém zápase nad Portlandem Trail Blazers ve finále Západní konference. Bryant zaznamenal nejslavnější asistenci své kariéry, když alley-oopem na Shaquilla O’Neala dokončil comeback L.A. ve čtvrté čtvrtině a zajistil této skupině první finále. Jeho největší chvíle však přišla ve čtvrtém zápase finále v Indianapolisu.

Bryant utrpěl vážný výron kotníku (který mu Jalen Rose později přiznal, že si způsobil úmyslně tím, že vsunul nohu do Bryantova doskočiště), kvůli čemuž vynechal většinu druhého a celý třetí zápas. Začínající 21letá superhvězda Lakers byla ve čtvrtém zápase neuvěřitelná. Nastřílel 28 bodů při střelbě 14 z 27, přidal pět asistencí a dva bloky a dovedl L.A. k vítězství 120:118 v prodloužení poté, co se vyfauloval O’Neal, čímž se Lakers dostali do vedení 3:1 v sérii. Kdyby se Pacers podařilo vyrovnat na 2:2, kdo ví, jestli by se Lakers vůbec podařil trojnásobný triumf. Možná by Reggie Miller získal prsten. Po nepovedeném pátém zápase (8 bodů při střelbě 4:20) Bryant v šestém zápase přidal 26 bodů a 10 doskoků a získal svůj první prsten.

2001: Téměř dokonalý

Postsezónní statistiky: 29,4 PPG, 7,3 RPG, 6,1 APG, 1,6 SPG
Postup do play-off: Def. Blazers 3-0; def. Kings 4-0; def. Spurs 4-0; def. 76ers 4-1

Shaquille O’Neal a Kobe Bryant získali v roce 2001 druhý titul v řadě poté, co porazili 76ers v pěti zápasech.Ezra O. Shaw/Allsport/Getty Images

Lakers završili nejdominantnější posezónní jízdu v historii NBA – 15-1 vyprázdnění svých soupeřů v play-off – Bryant překonal svého kolegu z draftu 1996 Allena Iversona a získal druhý titul. A Bryant to dokázal ve svém rodném městě proti Philadelphii 76ers. V prvním zápase finále, kdy Iverson svým heroickým výkonem připravil Lakers jedinou porážku v této sezóně, se otřepal ze střeleckého výkonu 7:22 a ve zbývající části sezóny zaznamenal v průměru 27 bodů. Ve druhém zápase odehrál kromě 33 vteřin a ve třetím zápase celých 48 minut, aby pomohl Lakers získat zpět vedení v sérii. Poté předvedl všestrannost svých dovedností a sérii uzavřel 10 doskoky a devíti asistencemi ve čtvrtém utkání a 12 doskoky a šesti smečemi v pátém utkání.

Předtím v této sezoně dal 48 bodů a 16 doskoků za 48 minut, čímž dokončil vyřazení Kings ve druhém kole. Na to navázal 45 body a 10 doskoky za 46 minut a 53 sekund a ve finále konference zvýšil na 1:0 na zápasy proti San Antoniu Spurs. Jediná věc, kvůli které se brilantnost 22letého Bryanta zdála méně působivá, byl O’Neal, který v této fázi své kariéry naprosto ničil obrany soupeřů.

2009: První bez Shaqa

Statistiky po sezóně: 30,2 PPG, 5,3 RPG, 5,5 APG, 1,7 SPG
Postup do play-off: Def. Jazz 4-1; Def. Rockets 4-3; Def. Nuggets 4-2; Def. Magic 4-1

Kobe Bryant získal v roce 2009 svůj první titul bez Shaquilla O’Neala, protože Andrew Bynum a Pau Gasol hráli převážně ve středu.Lisa Blumenfeld/Getty Images

V polovině sezony 2007-08 – několik měsíců poté, co Bryant požadoval výměnu, pokud se Lakers nehodlají kolem něj zlepšit, slovy: „V tuhle chvíli půjdu hrát na Pluto“ – získali L.A. Paua Gasola, přesně takového partnera, po jakém Bryant toužil. Gasol se k němu okamžitě hodil. I když Lakers přišli o centra Andrewa Bynuma, který si poranil koleno, přesto se dostali až do finále, kde prohráli se Celtics v šesti zápasech. Pak se Bryant vydal na vítěznou vlnu.

Nejprve přišlo olympijské zlato v Pekingu v rámci „týmu vykoupení“ USA. Poté Bryant odehrál všech 82 zápasů základní části a pomohl L.A. vyhrát 65 z nich a získat první místo na Západě. A aby toho nebylo málo, dovedl Lakers k mistrovskému titulu nad Orlandem.

„Tuhle kritiku – tuhle idiotskou kritiku – už prostě nemusím poslouchat,“ řekl Bryant na pozápasové tiskové konferenci s odkazem na otázku, zda by dokázal vyhrát titul bez O’Neala. Bryant měl v sérii průměr 32,4 bodu a 7,4 asistence a stal se nejužitečnějším hráčem finále.

2010:

Statistiky po sezóně: 29,2 PPG, 6,0 RPG, 5,5 APG, 1,3 SPG
Postup do play-off: Def. Thunder 4-2; porazil Jazz 4-0; porazil Suns 4-2; porazil Celtics 4-3

Kobe Bryant slaví zisk svého pátého titulu NBA v roce 2010.Nathaniel S Butler/NBAE/Getty Images

Bryant nastoupil do play-off 2010 s avulzní zlomeninou ukazováčku střelecké ruky a pravým kolenem, které muselo být od prvního kola do konce finále NBA třikrát drenováno. Poté, co odehrál 23 z maximálně možných 28 zápasů po skončení sezóny, zvedl nad hlavu Larry O’Brien Trophy i cenu Billa Russella pro nejužitečnějšího hráče finále NBA a v sedmém zápase porazil konkurenční Celtics, čímž dosáhl největšího úspěchu své kariéry.

Byly i jiné sezóny, kdy Bryant zaznamenal lepší individuální statistiky. Byly i jiné série titulů, kdy byli jeho Lakers dominantnější. Ale žádná z nich neměla takové drama a závěrečný rozkvět jako Bryantova snaha v roce 2010.

V prvním kole proti týmu Oklahoma City Thunder, který měl tři budoucí MVP Kevina Duranta, Jamese Hardena a Russella Westbrooka, nasbíral Bryant ve třetím a čtvrtém zápase dohromady jen 25 bodů. Trenér Lakers Phil Jackson omezoval Bryantovy minuty kvůli stavu jeho kolena. Bryant se zvedl a v následujících šesti zápasech nastřílel 30 a více bodů, postaral se o OKC, ve druhém kole smetl Derona Williamse a Utah Jazz a v prvním zápase finále Západní konference proti Stevu Nashovi a Phoenix Suns nasázel 40 bodů.

Bryant v šestém zápase ukončil Suns mistrovským výkonem za 37 bodů, který se málokdy připomíná mezi Bryantovými nejlepšími zápasy. Sypal jeden dlouhý koš za druhým, Grant Hill se na něj vrhal a jeden kyblík přerušil tím, že trenéra Suns Alvina Gentryho ťukl do zad, když couval na opačnou stranu. Poté, co si L.A. zajistilo účast ve finále – sedmou v Bryantově dosavadní čtrnáctileté kariéře -, odmítl vzít na vědomí trofej pro vítěze konference a soustředil se na finále, které Lakers čekají.

V těchto finále si Bryant vyřídil účty s Kevinem Garnettem, Paulem Piercem, Rayem Allenem, Rajonem Rondem & Co. za výprask, který mu uštědřili v šestém zápase v roce 2008, a chtěl Lakers dostat přes cílovou čáru tím nejošklivějším pěkným výkonem v rozhodujícím utkání. Střílel z pole 6 z 24, ale na vítězství měl otisky všech svých prstů, od 15 doskoků přes asistenci Ronu Artestovi na obrovskou trojku 1:01 minuty před koncem („Kobe mi přihrál míč!!!“) až dokonce po pohodu, kterou předvedl Saša Vujačič při svých dvou spojkových trestných hodech poté, co byl léta Bryantovým bičem na tréninku.

Bryant skákající po vítězství na stůl střelců – černý mistrovský klobouk na hlavě, konfety stékající dolů, ruce roztažené k oslavě – je nesmazatelný obrázek z jeho pozoruhodné kariéry.