Super Bowl XXXVI

TýmyUpravit

St. Louis RamsUpravit

Hlavní článek: Louis Rams v sezóně 2001

Po sezóně Rams v roce 1999, která vyvrcholila strhujícím vítězstvím nad Tennessee Titans v Super Bowlu XXXIV, jejich útok opět dominoval lize v roce 2000 a vedl NFL v počtu přihrávek, skóre i celkových yardů. Rams však měli jednu z nejhorších obran v lize, která se umístila na posledním místě v počtu inkasovaných bodů (471). To spolu s problémy se zraněními a výměnou trenéra Dicka Vermeila, trenéra vítězů šampionátu, který rezignoval pouhých 48 hodin po zápase, za jeho ofenzivního koordinátora Mikea Martze, způsobilo, že se Rams v roce 2000 propadli na skóre 10-6. Sezóna skončila zklamáním v podobě prohry s New Orleans Saints v kole play-off s divokou kartou.

Po podepsání několika nových obranných hráčů mimo sezónu a najmutí nového defenzivního koordinátora Lovieho Smithe zakončili Rams sezónu 2001 s nejlepším výsledkem v základní části NFL 14-2. Vedli ligu v celkovém počtu útočných yardů (6 930) i skóre (503). Jednalo se o třetí sezónu v řadě, kdy Rams získali více než 500 bodů, což je rekord NFL. V obraně povolili pouze 271 bodů, čímž vylepšili své 31. místo z roku 2000 na 7. místo v roce 2001.

Útok Rams z let 1999-2001, přezdívaný „The Greatest Show on Turf“, je všeobecně považován za jeden z nejlepších v historii NFL. Tým disponoval neuvěřitelným množstvím ofenzivních talentů téměř na všech pozicích. V roce 2001 prožil quarterback Kurt Warner nejlepší sezónu své kariéry a získal svou druhou a poslední cenu pro nejužitečnějšího hráče NFL poté, co naházel 4 830 yardů a 36 touchdownů, ale také hodil 22 interceptions a získal nejvyšší hodnocení přihrávek v lize 101,4. V roce 2001 se mu podařilo získat cenu pro nejužitečnějšího hráče NFL. Wide receivers Torry Holt a Isaac Bruce nasbírali každý více než 1 100 receiving yardů, dohromady 142 recepcí, 2 469 yardů a 13 touchdownů. Wide receiver Ricky Proehl chytil 40 přihrávek za 563 yardů a 5 touchdownů. Tight end Ernie Conwell chytil 38 přihrávek za 431 yardů a 4 touchdowny. Wide receiver Az-Zahir Hakim chytil 39 přihrávek za 374 yardů a dalších 333 yardů přidal při vracení puntů.

Halfback Marshall Faulk získal v roce 2001 potřetí za sebou cenu pro nejlepšího útočníka NFL. Naběhal 1 382 yardů, chytil 83 přihrávek za 765 yardů, zaznamenal 21 touchdownů a stal se vůbec prvním hráčem NFL, který získal více než 2 000 kombinovaných běžeckých a přijímacích yardů ve 4 po sobě jdoucích sezónách. Velký podíl na tom měl také běžec Trung Canidate, který naběhal 441 yardů, chytil 17 přihrávek za 154 yardů, vrátil kopy za 748 yardů a zaznamenal 6 touchdownů. Útočnou řadu Beranů vedli obránce Adam Timmerman a útočník Orlando Pace, který byl potřetí za sebou vybrán do Pro Bowlu.

Obrana Beranů se umístila na třetím místě v lize v nejmenším počtu inkasovaných yardů (4 733). V obranné linii působili obránce Pro Bowl Leonard Little, který vedl tým se 14,5 sacky a získal zpětnou přihrávku, a obránce Grant Wistrom, který zaznamenal 9 sacků, 2 interceptions a 1 fumble recovery. Jednotku obránců Rams vedl London Fletcher, který měl 4,5 sacks, 2 interceptions a 4 forced fumbles. Louis mělo také vynikající sekundární tým, v jehož čele stáli Dré Bly (6 zachycených míčů, 150 návratových yardů a 2 touchdowny), člen výběru Pro Bowl Aeneas Williams (4 zachycené míče, 69 návratových yardů, 2 touchdowny) a Dexter McCleon (4 zachycené míče, 66 yardů).

Rams porazili Patriots také v nedělním nočním zápase vysílaném celostátní televizí ESPN 18. listopadu na stadionu Foxboro. Ačkoli se Patriots dostali brzy do vedení, kritický obrat před koncem prvního poločasu, který vedl ke skórování Rams, se ukázal jako nákladný. Ve druhém poločase se Rams podařilo New England vyčerpat a zvítězit 24:17. Rams přišli o čtyři zraněné obránce. Fyzická hra Patriots vedla trenéra Rams Mikea Martze k tomu, aby po zápase řekl, že Patriots jsou „týmem kalibru Super Bowlu“.

New England PatriotsUpravit

Hlavní článek: Sezóna 2001 New England Patriots

Šance Patriots na účast v Super Bowlu se krátce po začátku sezóny zdály být mizivé. Ještě před začátkem sezóny zemřel ve věku 45 let na infarkt trenér rozehrávačů Dick Rehbein. Patriots, které trénoval Bill Belichick, prohráli první dva zápasy, a navíc při druhé domácí prohře s New York Jets utrpěl rozehrávač Drew Bledsoe po úderu linebackera Jets Mo Lewise střihnutí cévy, kvůli kterému vynechal několik týdnů. Jeho náhradou byl druhým rokem quarterback Tom Brady, šestka draftu, který v roce 2000 hodil pouze tři přihrávky. V polovině sezóny byl také kvůli problémům mimo hřiště posazen na lavičku Terry Glenn, nejlepší nahrávač týmu v roce 2000. V prvních čtyřech zápasech byl suspendován za to, že neprošel testem na drogy, a po odpykání trestu odehrál jen čtyři další zápasy, než ho Belichick kvůli zranění a sporům s trenérským štábem definitivně deaktivoval.

Patriots na hřišti Caroliny 6. ledna 2002

Po nástupu do role rozehrávače, Brady zaznamenal v základní části sezóny okamžitý úspěch, když hned při svém prvním startu dovedl New England k vítězství 44:13 nad Indianapolis Colts a nakonec k bilanci 11:5. Zkompletoval 63,9 % svých přihrávek na 2 843 yardů a 18 touchdownů s 12 interceptions a byl vybrán do Pro Bowlu. Hlavní přijímací hrozbou byl veterán Pro Bowlu wide receiver Troy Brown, který zaznamenal 101 recepcí za 1 199 yardů a 5 touchdownů, přičemž dalších 413 yardů a 2 touchdowny přidal při vracení puntů. Jeho průměr 14,2 yardů na jeden vrácený punt byl nejlepší v NFL. Produktivní byl také wide receiver David Patten, který chytil 51 přihrávek za 749 yardů a 4 touchdowny. Running back Antowain Smith zajišťoval týmu stabilní running game, když naběhal 1157 yardů, chytil 19 přihrávek na 192 yardů a zaznamenal 13 touchdownů.

New England vynikal i v obraně. Vepředu vynikali v tlaku na rozehrávače a zatlačování rozehrávek obránci Bobby Hamilton (7 sacks, 1 fumble recovery) a nováček Richard Seymour. Za nimi měli Patriots tři vynikající linebackery: Mike Vrabel (2 zachycení, 3 sacks), Willie McGinest (5 sacks) a Tedy Bruschi (2 zachycení). V sekundárním týmu se také nacházel vynikající talent, například obránce Otis Smith, který vedl tým s 5 zachycenými míči za 181 yardů a 2 touchdowny. Cornerback Ty Law zachytil 3 přihrávky, vrátil je za 91 yardů a 2 touchdowny. Bezpečnostní obránce Lawyer Milloy měl během sezóny 2 zachycené přihrávky a byl spolu s Lawem vybrán, aby reprezentoval obranu New England v Pro Bowlu. Obrana skončila sezónu na 6. místě ve skóre, ale na 24. místě v celkovém počtu povolených yardů. Po domácí prohře s Rams Patriots klesli na 5-5, ale ve zbytku sezóny už neprohráli a zajistili si účast v prvním kole play-off AFC.

Shodou okolností to bylo potřetí v řadě, kdy se New England Patriots představili v Super Bowlu v Superdome, což znamenalo, že se připojili k Dallas Cowboys jako jediné týmy, které hrály tři různé Super Bowly na jednom stadionu; Cowboys hráli tři na starém Miami Orange Bowl v 70. letech. Při svém prvním vystoupení v Super Bowlu v Super Bowlu XX prohráli Patriots s týmem Chicago Bears, který trénoval Mike Ditka a jehož členy byli Mike Singletary a Walter Payton, 46:10, což byl do té doby největší rozdíl ve vítězství v Super Bowlu. Patriots se do Superdome vrátili o 11 let později, kdy se konal Super Bowl XXXI, ale prohráli 35:21 s týmem Green Bay Packers, který trénoval Mike Holmgren a v němž byli Brett Favre, Reggie White a Desmond Howard. Milloy, Law, Vinatieri, Bledsoe, McGinest, Bruschi a Otis Smith byli mezi hráči, kteří hráli v tomto zápase, zatímco Belichick byl asistentem hlavního trenéra Billa Parcellse. Patriots se v Super Bowlu pořádaném jiným městem objevili až v Super Bowlu XXXVIII o dva roky později v texaském Houstonu.

PlayoffsEdit

Hlavní článek: Playoffs 2001-02 NFL

Rams zahájili své playoffs vítězstvím 45:17 nad Green Bay Packers v divizním kole NFC. Očekával se vyrovnaný souboj mezi Warnerem a quarterbackem Packers Brettem Favrem, obrana Rams však Packers dominovala, když zachytila rekordních 6 Favrových přihrávek v play-off a 3 z nich vrátila na touchdown. Útok Rams také nasbíral 24 bodů za 2 touchdownové přihrávky Warnera, touchdownový běh Faulka a field goal Jeffa Wilkinse, což pomohlo St. Louis ukončit zápas do konce třetí čtvrtiny.

O týden později postoupili Rams do Super Bowlu díky vítězství 29:24 nad Philadelphií Eagles v zápase NFC Championship Game. Philadelphii se podařilo vybudovat si poločasové vedení 17:13, ale St. Louis ve druhém poločase zaznamenalo 16 bodů v řadě (2 touchdowny Faulka a Wilkinsův field goal) a získalo vítězství, přičemž ve druhém poločase omezilo Eagles pouze na jednu touchdownovou přihrávku. Warner dokončil zápas s 22 z 33 přihrávek na 212 yardů a touchdown, bez interceptions, zatímco Faulk naběhl na 159 yardů a 2 touchdowny.

V divizním kole AFC Patriots porazili Oakland Raiders 16:13 během zuřící sněhové bouře v New England v posledním zápase, který se kdy hrál na stadionu Foxboro. Charakteristickým momentem zápasu bylo kontroverzní rozhodnutí rozhodčího Walta Colemana ve čtvrté čtvrtině, kvůli kterému se tomuto zápasu začalo obecně říkat „Tuck Rule Game“. Zatímco Patriots měli míč v držení a prohrávali s Raiders 13:10 a do konce základní hrací doby zbývaly necelé dvě minuty bez time outu, Bradyho obral o míč obránce Charles Woodson a zdálo se, že ho ztratil. Fumble získal zpět linebacker Raiders Greg Biekert, čímž pravděpodobně ukončil zápas vítězstvím Raiders. Po přezkoumání hry pomocí okamžitého opakování Coleman zrušil rozhodnutí na hřišti podle „pravidla o zastrčení“, kdy je volný míč považován za nedokončenou přihrávku, pokud je ztracen při „zastrčení“ míče. Většina sporů se soustředila na to, zda se Brady ještě snažil míč uklidit, když nad ním ztratil kontrolu. Brady poté dovedl svůj tým k 27-yardové linii Raiders, kde kopáč Adam Vinatieri dal 45-yardový field goal, který sotva přeletěl břevno, a poslal zápas do prodloužení. Patriots v prodloužení vyhráli vhazování a zvítězili díky dalšímu Vinatieriho gólu z 23 yardů; podle tehdy platných pravidel prodloužení. Útočníci Oaklandu už nikdy nezískali míč zpět do své moci.

V zápase AFC Championship Game se Patriots vydali na hřiště Heinz Field, aby se utkali s týmem Pittsburgh Steelers, který v předchozí sezóně vyhrál 27:10 nad vítězem Super Bowlu Baltimore Ravens. New England nejprve skórovala díky Brownovu touchdownu z 55 yardů, ale ve druhé čtvrtině byl Brady vyřazen ze hry s podvrtnutým kotníkem. Nahradil ho Bledsoe, pro něhož to byl první zápas od zářijového zranění. Po vstupu do hry Bledsoe rychle posunul Patriots dolů po hřišti a přihrál 11-yardovou touchdownovou přihrávku Pattenovi, aby Patriots vedli 14:3 v poločase. Na začátku druhého poločasu se Steelers přesunuli z vlastních 32 na šestnáctku New Englandu, kde se Kris Brown postavil ke gólu. Brandon Mitchell však výkop zablokoval, Brown sebral míč na čtyřicítce, uběhl 11 yardů a poté přihrál Antwanovi Harrisovi, který s míčem uběhl 49 yardů, čímž dosáhl skóre 21:3. Pittsburgh však ve třetí čtvrtině vstřelil dva touchdowny a upravil skóre na 21:17. Patriots ukončili pokus o comeback tím, že ve čtvrté čtvrtině vstřelili field goal a v posledních třech minutách zápasu zachytili dvě přihrávky quarterbacka Steelers Kordella Stewarta.

Vliv útoků z 11. září 2001Upravit

New Orleans se na Super Bowl XXXVI připravoval od chvíle, kdy město 28. října 1998 během zasedání NFL v Kansas City ve státě Missouri získalo pořadatelství zápasu a porazilo San Diego. Teroristické útoky z 11. září 2001 však vedly ligu k odložení zápasů 16. září a jejich odehrání týden po plánovaném ukončení základní části. To způsobilo, že play-off a Super Bowl byly o týden odloženy. Přeložení Super Bowlu XXXVI z 27. ledna na 3. února se ukázalo jako mimořádně obtížné. Kromě přeložení samotného zápasu bylo nutné přizpůsobit se všem souvisejícím událostem a aktivitám. Poprvé v historii NFL se tak Super Bowl hrál v únoru; všechny následující Super Bowly (s výjimkou Super Bowlu XXXVII v roce 2003) se poté hrály v únoru.

Historicky NFL počítala s volným víkendem mezi zápasy mistrovství konferencí a Super Bowlem. Pro rok 2001 však nebyl naplánován, a to z důvodu rozhodnutí NFL počínaje sezónou 1999 přesunout úvodní týden zápasů na víkend po Svátku práce. Protože termín Super Bowlu byl stanoven až do roku 2003, vrátil se volný týden před Super Bowlem až v roce 2004.

Představitelé NFL a New Orleans usilovně pracovali na dohodě o změně termínu zápasu. Liga zvažovala řadu možností, včetně zkrácení základní části, zkrácení play-off, zhuštění tří kol play-off do dvou týdnů a přesunutí zápasu do Rose Bowlu v kalifornské Pasadeně. Nakonec bylo rozhodnuto, že se vynasnaží zachovat celou základní část a play-off a Super Bowl přesunout na 3. února. Kvůli posunutí Super Bowlu o týden zpět se také první týden neworleanských průvodů Mardi Gras konal o týden dříve než obvykle.

Jedním z nejvýznamnějších logistických problémů bylo přizpůsobit se konání sjezdu Národní asociace prodejců automobilů (NADA), který měl původně obsadit Superdome 3. února. Dne 3. října 2001 NFL oznámila svůj záměr uspořádat zápas 3. února, přestože s NADA nebylo dosaženo žádné dohody. O několik týdnů později dospěly všechny tři strany k dohodě, v níž NADA souhlasila s přesunutím termínu svého sjezdu na původní týden konání Super Bowlu výměnou za finanční a jiné výhody, včetně reklamních spotů vysílaných během vybraných zápasů NFL v základní části sezóny. Tato dohoda umožnila NFL přesunout zápas zpět na 3. února a umožnila konání plnohodnotného standardního turnaje play-off.

Externí obrázek

image icon

Původní logo Super Bowlu XXXVI

Původní logo Super Bowlu XXXVI mělo styl, který odrážel hostitelské město, a bylo distribuováno na některých upomínkových předmětech v průběhu roku 2001. Po útocích z 11. září 2001 však bylo navrženo nové logo odrážející americký patriotismus, které obsahovalo tvar 48 sousedních států a barvy americké vlajky – červenou, bílou a modrou. Rob Tornoe z deníku The Philadelphia Inquirer poznamenal, že se „stalo jedním z nejikoničtějších log v historii Super Bowlu“.

Původně měla během poločasové show vystoupit Janet Jackson, ale dovolila U2, aby vystoupili na počest událostí z 11. září (Jackson vystoupí v poločasové show o dva roky později).

VenueEdit

Tento Super Bowl se hrál naposledy na povrchu AstroTurf první generace. V letech 2000 až 2005 se na stadionech NFL postupně přestával používat AstroTurf s krátkým vlasem ve prospěch přírodní trávy nebo jiných, novějších umělých povrchů, které věrně simulují trávu, jako je například FieldTurf.

Před Super Bowlem XXXVI vedení Superdomu zvažovalo, že pro zápas nainstaluje přírodní trávu. Navrhovaný způsob instalace byl srovnatelný s tím, který byl použit na stadionu Silverdome během mistrovství světa ve fotbale v roce 1994 a na stadionu Giants v letech 2000 až 2002. Plán počítal s tím, že se venku vypěstují a vypěstují velké zásobníky trávy, které se pak přenesou do kopule a umístí na hrací plochu. Nakonec však obavy o náklady a kvalitu přiměly představitele stadionu a ligy od tohoto projektu upustit.

Předzápasové poznámkyUpravit

Rams vstupovali do utkání jako 14bodoví favorité. Částečně i proto, že quarterback Rams Kurt Warner měl statisticky nejlepší rok v kariéře – quarterback rating 101,4, úspěšnost zakončení 68,7 % a naházel 4 830 yardů. Mnozí se domnívali, že příběh Popelky Patriotů byl pouhou náhodou, zejména poté, co porazili veterány Oakland Raiders v kontroverzním zápase play-off, v němž byl získaný fumble Raiders zvrácen pravidlem tuck.

Spekulovalo se o tom, zda do zápasu nastoupí dlouholetý startér Drew Bledsoe. Jak bylo uvedeno výše, Bledsoe nahradil zraněného Bradyho proti Steelers v zápase AFC Championship. Nakonec však byl Brady jmenován startérem.

Tento Super Bowl také znamenal, že se Boston a St. Louis utkají v mistrovském utkání nebo sérii všech čtyř hlavních severoamerických sportovních lig alespoň jednou, což se stalo poprvé, kdy se tak stalo mezi týmy ze dvou konkrétních měst nebo regionů. Předtím

• V NHL Bruins smetli Blues ve finále Stanley Cupu v roce 1970, přičemž čtvrtý zápas si pamatujeme díky vítěznému gólu Bobbyho Orra v prodloužení, který poslal pohár do vzduchu.
  • V NBA se Celtics a Hawks utkali ve finále NBA čtyřikrát v letech 1957 až 1961, přičemž Celtics vyhráli třikrát a Hawks jednou.
  • V MLB porazili Cardinals Red Sox a vyhráli Světovou sérii v letech 1946 a 1967.

Patrioti jako určený domácí tým oblékli domácí námořnicky modré dresy a stříbrné kalhoty, zatímco Berani oblékli silniční bílé dresy a zlaté kalhoty New Century.