Karl Malone

Korai évek (1985-1987)Edit

Az 1985-ös NBA drafton a Utah Jazz a 13. helyen választotta ki Karl Malone-t. Malone hivatalos NBA életrajza szerint: “Ha a profi játékosmegfigyelők helyesen jósolták volna meg, hogy Karl Malone milyen hatással lesz az NBA-re, Malone-t az 1985-ös NBA drafton a 13. helynél sokkal előrébb választották volna”. Valójában Malone annyira meg volt győződve arról, hogy a Dallas Mavericks a nyolcadik helyen fogja őt kiválasztani, hogy már ki is bérelt egy lakást Dallasban. Ehelyett a Mavericks Detlef Schrempfet választotta. Frank Layden vezetőedző irányítása alatt Malone 14,9 pontot és 8,9 lepattanót átlagolt első szezonjában, és bekerült az 1986-os NBA All-Rookie Teambe, miután harmadik lett az Év Újonca szavazáson. 1986. január 14-én a Jazz 105-102-re legyőzte a Houston Rocketset, és ezzel megszakította a Rockets 20 meccses hazai győzelmi sorozatát. Malone 29 pontot szerzett ezen a mérkőzésen, többek között négy büntetőt, majd Pace Mannion hárompontosát követően 96-89-es hátrányból 5 perc 36 másodperccel a vége előtt 96-96-os döntetlent ért el. A Jazz a harmadik egymást követő szezonban jutott be az utószezonba, de az 1986-os rájátszás első fordulójában kikapott a Dallas Maverickstől. A négy rájátszásbeli mérkőzésen Malone javított a pontszerzésben, meccsenkénti 20 pontos átlaggal, de dobásban (49,6% mezőnyből) és lepattanózásban (8,9) még mindig alulmaradt. Második szezonja után Malone lett a Jazz vezetője pontátlagban (21,7 pont) és lepattanózásban (10,4 lepattanó); 1987. február 1. és április 3. között 29 mérkőzésből 24-en ő volt a mérkőzés legjobb pontszerzője.

All-Star és a csapat támadójátékának vezetője (1987-1996)Edit

Az 1987-88-as szezonra Malone lett a támadójáték alapja, John Stockton pedig a parkett vezér. Malone 1988-ban 27,1 meccsenkénti pontjával bekerült az első All-Star-gálára, és a szezon végén bekerült az első All-NBA-csapatába. Ez volt az első Malone 14 egymást követő All-Star szereplése közül. Az 1988-as NBA All-Star Game-ben Malone 22 ponttal vezette a nyugati konferencia All-Star csapatát. A Jazz 47-35-re végzett, harmadik lett a Középnyugati divízióban, és az első fordulóban legyőzte a Portland Trail Blazerst. A következő fordulóban a címvédő Los Angeles Lakers az örökös All-Starok, Magic Johnson, James Worthy és Kareem Abdul-Jabbar vezetésével hét mérkőzésen legyőzte a Jazzt. A sorozat hetedik mérkőzésén Malone 31 pontot dobott és 15 lepattanót szerzett, de a Lakers 109-98-ra legyőzte a Jazzt, és végül megnyerte az 1988-as NBA-döntőt. Malone 1988-ban 11 rájátszásbeli mérkőzésen 29,7 pontot és 11,8 lepattanót átlagolt.

Malone, 1988 körül

Malone az 1988-as holtszezonban 10 éves szerződést írt alá 18 millió dollár értékben. 1988 decemberében Jerry Sloan váltotta Laydent a vezetőedzői poszton, mivel Layden lett a csapat elnöke. Malone 1988-89-ben 29,1 pontot átlagolt, ami Michael Jordan mögött a második volt az NBA-ben, és 10,7 lepattanót, ami az ötödik volt a ligában. Ez a pontátlag volt Malone eddigi legjobbja pályafutása során. Az 1989-es NBA All-Star Game-en Malone 28 ponttal, 9 lepattanóval és 3 assziszttal zárt, és ezzel első NBA All-Star MVP-je lett. A Jazz 51-31-re végzett, de az első körben a Golden State Warriors három meccsen elsöpörte őket. Ez a szezon volt Malone első All-NBA First Team kitüntetése.

Az 1989-90-es szezonban Malone 31 pontra növelte a pontszerzését és 11,1 lepattanóra a lepattanózását, és ismét beválasztották az All-NBA First Teambe. A szezon első mérkőzésén Malone 40 pontot, 16 lepattanót és 5 asszisztot jegyzett a Denver Nuggets elleni 122-113-as győzelem alkalmával. 1989. december 5-én Malone 21 pontot dobott és 19 lepattanót szedett le a hazaiak, a Cleveland Cavaliers elleni 94-80-as győzelem alkalmával. Tizenhét nappal később Malone 52 pontot és 17 lepattanót jegyzett a Charlotte Hornets elleni 114-100-as idegenbeli győzelem során. 1990. január 27-én Malone karriercsúcsot jelentő 61 pontot szerzett a Milwaukee Bucks elleni 144-96-os győzelem alkalmával. 26 mezőnydobásból 21-et, 23 büntetőből pedig 19-et értékesített. Ez volt a legtöbb pont, amit a Jazz játékosa szerzett, mióta a csapat New Orleansból Utah-ba költözött. Bár Malone-t már a harmadik egymást követő szezonban beválasztották az NBA All-Star-gálára, bokasérülése miatt nem vett részt a mérkőzésen. A szezon utolsó 26 mérkőzéséből 24-en ő vezette a csapatot a pontszerzésben; 1990. március 29-én a Golden State Warriors ellen Malone 49 pontot, április 12-én a Lakers ellen pedig 45 pontot szerzett. A szezont 55-27-re befejező Jazz a rájátszás első fordulójában öt mérkőzésen belül kikapott a Phoenix Sunstól, amelyben Malone 25,2 pontot és 10,2 lepattanót átlagolt. Malone zsinórban másodszor végzett a liga második helyén a meccsenkénti pontok tekintetében Michael Jordan mögött.

1991. január 19. és március 4. között Malone 19 egymást követő mérkőzésen vezette a Jazz pontlistáját; az 1990-91-es szezon 7-8-as kezdése után a csapat 1991 januárjában és februárjában 21-9-et produkált. Malone 16 pontot dobott és 11 lepattanót szedett az 1991-es NBA All-Star Game-en, ami a negyedik egymást követő All-Star szereplése volt a nyugati csapatban, és 29,0 pontot és 11,8 lepattanót átlagolt az alapszakasz minden mérkőzésén. A Jazz négy kétszámjegyű pontátlaggal rendelkező játékosa közé tartozott, a többiek az újonnan megszerzett Jeff Malone (nem rokon), valamint John Stockton és Thurl Bailey voltak. Az 1991-es rájátszás első körében a Jazz négy mérkőzésen kiejtette a Phoenix Sunst, de a második körben kikapott a Portland Trail Blazerstől. Malone a harmadik egymást követő szezonban került be az All-NBA első csapatába.

Mint 1989-90-ben, Malone az 1991-92-es szezonban is második lett a ligában a pontszerzésben, meccsenként 28,0 pontot átlagolt. Negyedik egymást követő évben került be az All-NBA első csapatába. A Jazz számára is ez volt az áttörést jelentő szezon; az 1992-es NBA rájátszás során a csapat a franchise történetében először jutott be a nyugati konferencia döntőjébe. Malone ebben a szezonban öt mérkőzésen szerzett 40 vagy annál több pontot. A folyamatos sikerei és eredményei ellenére Malone bajba került egy kirívó szabálytalanság elkövetése miatt. 1991. december 14-én, amikor a Jazz a Detroit Pistons ellen játszott, Malone homlokon könyökölte a Pistons játékosát, Isiah Thomast. Thomas szemét 40 öltéssel kellett összevarrni, az NBA pedig a következő mérkőzésre fizetés nélkül felfüggesztette Malone-t, és 10 000 dollárra megbírságolta. A Jazz a franchise történetében először a Nyugati Konferencia döntőjében hat mérkőzésen, zsinórban másodszor kapott ki a rájátszásban a Portland Trail Blazerstől. Malone az 1992-es rájátszásban 52,1%-os dobószázalékkal 29,1 pontot és 11,9 lepattanót átlagolt.

A kilencvenes években Malone kiemelkedő számokat produkált: 1992-93-ban 27,0 pontot és 11,2 lepattanót átlagolt meccsenként, 1993-94-ben 25,2 pontot és 11,5 lepattanót, 1994-95-ben 26,7 pontot és 10,6 lepattanót, 1995-96-ban pedig 25,7 pontot és 9,8 lepattanót. Az 1992-es nyári olimpiát követően, amelyen Malone segített a “Dream Team”-nek nevezett amerikai válogatottnak aranyérmet nyerni, Malone ellenezte, hogy Magic Johnson, akinek nemrég pozitív lett a HIV-tesztje és 1991-ben visszavonult az NBA-ből, visszatérjen a ligába. Malone álláspontja eltért az olimpikon és a Los Angeles Lakers csapattársainak Johnson iránti támogatásától, és az NBA Johnson leleplezése után AIDS-szel kapcsolatos óvintézkedéseket vezetett be. 1993. február 4-én, a Lakers elleni mérkőzésen Malone átlépte a 16 000 karrierpontot. Csapattársával, John Stocktonnal megosztva kapta az All-Star MVP-díjat 1993-ban. A Nyugat 135-132-es hosszabbításos győzelmében Malone 28 pontot dobott és 10 lepattanót szedett le.

Malone 1993-94-ben mind a 82 mérkőzésen kezdett, és segített a Jazznek a nyugati konferencia döntőjébe jutni, a franchise történetében és karrierje során másodszor. Kilencedik szezonjában Malone vezette a Jazzt pontszerzésben (25,2), lepattanózásban (11,5) és blokkolt dobásokban (126), a mezőnykísérletek 49,7%-át értékesítette, és 3329 percet játszott, ami Latrell Sprewell 3533 perce után a második legtöbb volt abban a szezonban a ligában. 1994. március 29-én Malone karriercsúcsot jelentő 23 lepattanót szerzett, de a Jazz 116-113-ra kikapott a Golden State Warriors ellen. Malone azonban csak 8-at dobott 29 mezőnydobásból azon az estén, és a meccs után nyilatkozott: “Nem a lepattanóim lesznek a holnapi szalagcímek… A holnapi szalagcímek azok a könnyű dobások lesznek, amiket kihagytam”. A későbbi NBA-bajnok Houston Rockets öt mérkőzésen kiejtette a Jazzt a nyugati konferencia döntőjéből. Bár Malone 32 pontot dobott a Jazz 104-99-re elveszített 2. mérkőzésén, Stockton 18 pontjával együtt, ők és a Jazz nem voltak ellenfelei a nagypontos centerrel, Hakeem Olajuwonnal felálló Rocketsnek. A negyedik negyed közepén Malone és Olajuwon négy egymást követő labdaszerzésnél is betalált csapataik részéről, ami 93-93-as döntetlenhez vezetett.

A csapat történetében először, 1994-95-ben a Utah Jazz 60 mérkőzést nyert meg. Ráadásul a csapat 15 egymást követő idegenbeli mérkőzést nyert meg (ez volt a csapat legjobb ilyen sorozata, akkor a liga második legjobb sorozata). Malone 26,7 pontja meccsenként a negyedik volt az NBA-ben, és 1995. január 20-án Malone lett a 19. NBA-játékos, aki elérte a 20 000 karrierpontot. Az 1995-ös rájátszásban a Jazz egymás után másodszor kapott ki a Houston Rockets-től, ezúttal az első körben. A Rockets zsinórban másodszor lett NBA-bajnok.

1996. január 13-án Malone meghosszabbította szerződését a Jazzel. A Jazz ebben az időszakban csak a nyugati konferencia döntőjéig jutott el, a Portland Trail Blazers (1992), a Houston Rockets (1994) és a Seattle SuperSonics (1996) ellen veszített.

Nyugati konferencia bajnoki évei (1996-1998)Edit

Malone az 1996-os nyári olimpiai játékok aranyérmes-győztes próbálkozásából visszatérve két egymást követő NBA-döntőbe vezette a Jazzt. Az 1996-97-es szezonban Malone 27,4 pontot tett fel meccsenként, miközben a Jazz 64-18-as rekordot ért el, ami a csapat történetének legtöbb alapszakasz-győzelmét jelentette. Malone elnyerte első NBA legértékesebb játékosának járó díját, a Jazz pedig a nyugati konferencia legjobb csapata és a rájátszás bajnoka lett. A Los Angeles Clippers legyőzése és a Los Angeles Lakers legyőzése után a Jazz a Houston Rockets ellen lépett pályára, amelyet a Hakeem Olajuwon, Charles Barkley és Clyde Drexler alkotta öregedő trió vezetett. A Jazz hat meccsen verte őket (az utolsó győzelmet Stockton utolsó másodperces dobásával aratta). Malone végül 1997-ben bejutott az NBA döntőjébe, ahol a Jordan vezette Chicago Bulls ellen játszottak. A két korábbi MVP összecsapásán a Bulls nyerte az első két mérkőzést a United Centerben. Malone nehezen dobott mezőnyből, a 2. meccsen 20 pontból 6-ot dobott 20 pontért. A következő két meccset azonban a Jazz nyerte a Delta Centerben Malone 37 pontjával a 3. meccsen és 23 pontjával a 4. meccsen, beleértve a győztes gyorsindítást Stockton látványos asszisztjából az utolsó percben. A Bulls nyerte a következő két meccset és a sorozatot, a 6. meccsen Malone a faultvonalról küszködött.

A következő szezonban ismét a Jazz dominált. Malone 27 pontot dobott meccsenként, és épphogy lemaradt második MVP-díjáról, mivel kikapott Jordantől. Ennek ellenére a Jazz 62-20-as mérleget ért el, ami a legjobb volt az NBA-ben. A Jazz ismét a nyugati konferencia élén foglalt helyet, és az 1998-as rájátszásban a Rocketset, a Spurst és a Lakerst is legyőzték söpréssel, és így zsinórban másodszor jutottak döntőbe. A Chicago Bulls elleni visszavágó másképp kezdődött volna, hiszen Malone 21 pontot dobott, és a Jazz 88-85-re megnyerte az első mérkőzést. Malone képtelen volt folyamatosan magas számokat produkálni, ami nagyrészt a védők, Dennis Rodman és Scottie Pippen nyüzsgő védelmének volt köszönhető. Az 1998-as döntő 5. mérkőzésén Malone 39 ponttal vezette a Jazz pontlistáját, és a Jazz 83-81-re legyőzte a Bullst Chicagóban. Malone 39 pontját 17-ből 27 dobással érte el, emellett 9 lepattanót, 5 asszisztot és 1 labdaszerzést jegyzett. Dobásai közül sok volt a “középtávoli fordulóugrások a bal oldalról.”

A döntő hatodik mérkőzését Salt Lake Cityben, a Delta Centerben rendezték meg, és 3-2-es hátrányban a csapat egy vereségre volt attól, hogy elveszítse a sorozatot. Malone 31 pontot dobott és 11 lepattanót szerzett. Bár a Jazz a félidőig 49-45-re, a harmadik negyed után pedig 66-61-re vezetett, a negyedik negyedben a csapat elherdálta előnyét, és kikapott, miután Malone elvesztett egy passzt a palánk alatt. Amikor 18,9 másodperc volt hátra a negyedik negyedből, és a Jazz 86-85-re vezetett, a Bulls irányítója/irányítója, Michael Jordan ellopta a labdát, éppen Malone-nak passzolt, és 5,2 másodperccel a vége előtt bedobott egy pattanót, amivel a Bulls 87-86-ra vezetett. John Stockton kihagyott egy győztes pattanót. Jordan dobását pályafutása “legnagyobb dobásának” nevezték, a Bulls 1998-as bajnoki címe pedig a harmadik egymást követő bajnoki címük volt, 1991 óta pedig a hatodik.

Későbbi szezonok a Jazznél (1998-2003)Edit

1998. november 12-én, az 1998-99-es szezont megrövidítő lockout idején Malone Los Angeles-i rádióműsorában kijelentette, hogy a lockout végeztével cserét fog követelni a Jazztől, a tisztelet hiányára hivatkozva a csapat tulajdonosa, Larry H. Miller és az általa “bunkóknak” nevezett utahi média részéről. Egy héttel később Malone visszavett a cserére vonatkozó követeléseiből, és egy interjúban kijelentette, hogy “minden egyebet figyelembe véve” továbbra is szívesen játszana a Jazznél. Az NBA alapszakasza februárban folytatódott, és Malone elnyerte második MVP-díját, a Jazz pedig 37-13-ra végzett az 50 meccses alapszakaszban. Abban az évben a második fordulóban kikaptak a Trail Blazerstől, és a következő években a Jazz kiesett a címvédésből. A Jazz az 1999-es második forduló 5. mérkőzését 88-71-re nyerte meg a Blazers ellen, és ezzel hatodik mérkőzésre kényszerült, Malone pedig 23 pontot szerzett. Ezen a meccsen Malone lekönyökölte a Blazers játékosát, Brian Grantet, amit az első meccsen is megtett, és amiért 10 000 dolláros pénzbüntetést kapott. Csapata hanyatlása és előrehaladó kora ellenére Malone 25,5, 23,2, 22,4 és 20,6 pontot átlagolt meccsenként az utolsó négy Utah-ban töltött szezonjában. A 2002-2003-as szezonban Malone 36 374 ponttal megelőzte Wilt Chamberlaint és feljött az örökranglista második helyére. 2003-ban szabadügynök lett, abban az évben, amikor Stockton visszavonult. Amíg Malone és az irányító John Stockton együtt játszott a Jazzben (1984-2003), ők ketten alkották az NBA történetének egyik legeredményesebb irányító-irányító kombinációját. Jerry Sloan edző harcos és kemény stílusát játszva, valamint a pick and rollt maximális hatékonysággal tökéletesítve a Jazz rendszeresen győztesen jutott be a rájátszásba. Malone az 1992-93-as szezon kivételével (47-35) többször vezetett 50 győztes szezont a Jazznek.

Utolsó szezon a Lakersnél (2003-2004)Edit

Malone még egy szezont játszott az NBA-ben, a Los Angeles Lakershez csatlakozva próbált bajnokságot nyerni. Az All-Star irányító Gary Payton is csatlakozott a Lakershez, hogy megpróbálja megnyerni első NBA-bajnokságát, és Malone, Payton, Shaquille O’Neal és Kobe Bryant révén a Lakers volt a bajnoki cím esélyese. A Lakers 18-3-as szezonkezdetet produkált, de december 21-én, a Phoenix Suns ellen Malone térdsérülést szenvedett, ami miatt 39 mérkőzést kellett kihagynia. Malone a szezon végére visszatért, és a Lakers 56 győzelemmel és a rájátszás 2. kiemeltjeként jutott be a rájátszásba. A Houston Rockets elleni első fordulóban Malone 4 meccsen is kétszámjegyű pontszámot ért el, többek között a Lakers 4. meccsén 30 pontot és 13 lepattanót szerzett. A Lakers továbbjutott a San Antonio Spurs ellen a konferencia elődöntőjében, ahol Malone döntő szerepet játszott Tim Duncan védekezésében, annak ellenére, hogy a sorozat során egyetlen mérkőzésen sem szerzett 13 pontnál többet. A Lakers a konferencia-elődöntőben 6 mérkőzésen legyőzte a Spurst, majd a konferencia-döntőben 6 mérkőzésen legyőzte a Minnesota Timberwolvest, és ezzel bejutott az NBA döntőjébe. A Minnesota ellen két alkalommal 17 pontot szerzett, a rájátszásban pedig 11,5 pontot és 8,8 lepattanót átlagolt meccsenként.

A 40 éves Malone NBA-bajnoki címre való törekvése nem sikerült, mivel a Lakers a 2004-es NBA-döntőben öt mérkőzésen kikapott a Detroit Pistons-tól. Malone a harmadik mérkőzésen kificamította a jobb térdét, majd a harmadik és negyedik mérkőzésen sérülten játszott, mielőtt kihagyta a sorozat ötödik és egyben utolsó mérkőzését.