Kobe Bryant öt NBA-győztes szezonja

Dave McMenaminESPN Staff WriterApr 14, 20209 Minute Read
Flashback: Kobe megnyerte az ötödik és egyben utolsó gyűrűtFlashback: Kobe megnyerte az ötödik és egyben utolsó gyűrűt

Flashback: Kobe megnyeri ötödik és utolsó gyűrűjét

2010. június 17-én Kobe Bryant egy rosszul dobó este ellenére a Celtics elleni Game 7-es győzelemre vezeti a Lakerst, és ezzel megnyeri ötödik NBA-bajnokságát a Los Angeles-i csapattal.

A Los Angeles Lakers 2009-es, az Orlando Magic elleni NBA-döntő 5. mérkőzésén és 2010-es, a Boston Celtics elleni NBA-döntő 7. mérkőzésén aratott címvédésének ESPN általi újbóli sugárzása előtt (7 p.és 21:30-kor az ESPN-en és az ESPN alkalmazáson), rangsoroltuk Kobe Bryant öt bajnoki rájátszásbeli futását, figyelembe véve az egész utószezont. Íme, ezek a rangsorok a legrosszabbtól az elsőig, a csúcspont pedig Bryant 20 éves NBA-karrierjének megkoronázása.

TOVÁBB: Emlékezés a Lakers-legenda Kobe Bryantre

2002: A háromszoros győzelem

A szezon utáni statisztikák: 26,6 PPG, 5,8 RPG, 4,6 APG, 1,4 SPG
Playoff-futás: Def. Blazers 3-0; def. Spurs 4-1; def. Kings 4-3; def. Nets 4-0

Kobe Bryant és Shaquille O’Neal ünnepelnek, miután 2002-ben megnyerték zsinórban harmadik bajnoki címüket.Jeff Haynes/AFP/Getty Images

Munkás rájátszás volt Bryant számára 2002-ben. Egyetlen meccsén sem volt 19 pontnál kevesebb, és egyetlen meccsén sem volt 36 pontnál több. A szezon utáni csúcsot a döntő 3. meccsén érte el, a 106-103-as idegenbeli győzelemmel, amellyel 3-0-ra vezetett és megalapozta a New Jersey Nets elleni későbbi söprést.

A sorozat, amire leginkább érdemes visszagondolni, a Sacramento Kings elleni nyugati konferencia-döntő, amikor az L.A. 3-2-es hátrányból fordított és a 7. meccsen győzött. Bryant számai a 6. meccsen (31 pont, 11 lepattanó, 5 assziszt) és a 7. meccsen (30 pont, 10 lepattanó, 7 assziszt, miközben közel 53 percet játszott a hosszabbításos győzelemben) jól mutatnak. Mégis, a Lakers győzelmének talán több köze volt ahhoz, amit a Kings nem csinált, mint ahhoz, amit Bryant és az L.A. tett a továbbjutásért. A Sacramento 2-ből 20-at dobott 3-ból és 16-ból 30-at a faultvonalról a 7. meccsen, még azok után a vitatott sípszavak után is, amelyek a 6. meccsen az L.A.-nek kedveztek.

2000: Az első bajnoki cím

Az előszezon statisztikái: 21,1 PPG, 4,5 RPG, 4,4 APG, 1,5 SPG
Playoff-futás: Def. Kings 3-2; def. Suns 4-1; def. Blazers 4-3; def. Pacers 4-2

Kobe Bryant 2000-ben a franchise történetének 12. bajnoki címéhez segítette a Lakerst.Jeff Haynes/AFP/Getty Images

Az első bajnoki címet sosem felejted el. Mielőtt a biztos elsőszámú Hall of Famer Kobe Bryant lett volna, egyszerűen csak Kobe Bryant volt, a kétszeres All-Star, aki valahogy Michael Jordanre emlékeztetett. A Lakers 2000-es bajnoki címvédésén végig látszott, hogy milyen legendává válik.

A nyugati konferencia döntőjében természetesen ott volt a Portland Trail Blazers elleni 7. mérkőzés. Bryant karrierje leghíresebb asszisztját adta Shaquille O’Nealnek egy alley-oop-pal, amivel az L.A. negyedik negyedbeli visszatérését fejezte be, és ezzel megszerezte az együttes első döntőbe jutását. A legnagyobb pillanata azonban az indianapolisi döntő 4. mérkőzésén következett be.

Bryant súlyos bokaficamot szenvedett (amit Jalen Rose később bevallotta, hogy szándékosan okozott azzal, hogy a lábát Bryant landolási zónájába csúsztatta), ami miatt a 2. mérkőzés nagy részét és a 3. mérkőzés egészét ki kellett hagynia. A Lakers bimbózó 21 éves szupersztárja hihetetlen volt a 4. meccsen. Öt assziszttal és két blokkal együtt 28 pontot szerzett 14:27-es dobóteljesítménnyel, amivel 120-118-as hosszabbításos győzelemre vezette az L.A.-t idegenben, miután O’Neal kiesett, így a Lakers 3-1-es előnyre tett szert a sorozatban. Ha a Pacersnek sikerült volna 2-2-re egyenlítenie, ki tudja, hogy a Lakers háromszoros győzelme valaha is megtörtént volna? Talán Reggie Millernek lenne gyűrűje. Bryant az 5. játékban elrontott meccs után (nyolc pont 4:20-as dobásból) 26 ponttal és 10 palánkkal zárta a 6. meccset, és megszerezte első gyűrűjét.

2001: Majdnem tökéletes

A szezon utáni statisztikák: 29,4 PPG, 7,3 RPG, 6,1 APG, 1,6 SPG
Playoff-menetelés: 29,4 PPG, 7,3 RPG, 6,1 APG, 1,6 SPG
Playoff-menet: Def. Blazers 3-0; def. Kings 4-0; def. Spurs 4-0; def. 76ers 4-1

Shaquille O’Neal és Kobe Bryant 2001-ben zsinórban másodszor nyert bajnoki címet, miután öt meccsen legyőzte a 76erst.Ezra O. Shaw/Allsport/Getty Images

A Lakers az NBA történetének legdominánsabb előszezonbeli sorozatát zárta le – 15-1-re kizsigerelte a rájátszásbeli vetélytársait -, Bryant pedig az 1996-os draftolt társát, Allen Iversont múlta felül, és megnyerte második bajnoki címét. Bryant mindezt szülővárosában, a Philadelphia 76ers ellen tette. A döntő első meccsén – amikor a Lakers egyetlen vereségét Iverson bravúros teljesítménye okozta a döntőben – 7:22-es dobóteljesítménye után 27 pontot átlagolt a bajnokság hátralévő részében. A második meccsen 33 másodperc kivételével végig játszott, a harmadik meccsen pedig 48 percig, hogy a Lakers visszaszerezze a vezetést a sorozatban. Ezután megmutatta sokoldalúságát, és a 4. meccsen 10 lepattanóval és 9 assziszttal, az 5. meccsen pedig 12 lepattanóval és 6 gólpasszal zárta a sorozatot.

Az előszezonban korábban 48 perc alatt 48 pontot és 16 lepattanót tett a közösbe, hogy a Kings elleni söprést befejezze a második fordulóban. Ezt 45 pont és 10 lepattanó követte 46 perc és 53 másodperc alatt, hogy a konferencia döntőjében 1-0-ra elhúzzon a San Antonio Spurs ellen. A 22 éves Bryant zsenialitását csak az tette kevésbé lenyűgözővé, hogy O’Neal abszolút elpusztította az ellenfél védelmét pályafutása ezen szakaszában.

2009: Az első Shaq nélkül

A szezon előtti statisztikák: 30,2 PPG, 5,3 RPG, 5,5 APG, 1,7 SPG
Playoff-futam: 30,2 PPG, 5,3 RPG, 5,5 APG, 1,7 SPG
Playoff-futam: 30,2 PPG, 5,3 RPG, 5,5 APG, 1,7 SPG: Def. Jazz 4-1; def. Rockets 4-3; def. Nuggets 4-2; def. Magic 4-1

Kobe Bryant 2009-ben nyerte első címét Shaquille O’Neal nélkül, mivel Andrew Bynum és Pau Gasol túlnyomórészt center volt.Lisa Blumenfeld/Getty Images

A 2007-08-as szezon közepén – hónapokkal azután, hogy Bryant a következő szavakkal követelte a cserét, ha a Lakers nem fejlődik körülötte: “Ezen a ponton a Plútón fogok játszani” – L.A. megszerezte Pau Gasolt, azt a fajta partnert, akire Bryant vágyott. Gasol azonnal beilleszkedett. Bár a Lakers elvesztette a center Andrew Bynumot szezon végi térdsérülés miatt, mégis eljutottak a döntőig, mielőtt hat meccsen kikaptak a Celtics ellen. Ezután Bryant győzelmi sorozatba kezdett.

Először is ott volt az olimpiai arany Pekingben a Team USA “megváltó csapatának” tagjaként. Bryant ezt követően mind a 82 alapszakasz-meccsen játszott, és segített az L.A.-nek 65 meccset megnyerni, hogy megszerezze a nyugati első helyet. És hogy mindezt megkoronázza, bajnoki címre vezette a Lakerst az Orlando ellen.

“Egyszerűen nem kell többé hallanom ezt a kritikát – ezt az idióta kritikát -” – mondta Bryant a meccs utáni sajtótájékoztatón, utalva arra a kérdésre, hogy O’Neal nélkül is tudna-e bajnoki címet nyerni. Bryant 32,4 pontot és 7,4 asszisztot átlagolt a sorozatban, így ő lett a döntő MVP-je.

2010: Egy utolsó címvédés

A szezon utáni statisztikák: 29,2 PPG, 6,0 RPG, 5,5 APG, 1,3 SPG
Playoff-futam: 29,2 PPG, 6,0 RPG, 5,5 APG, 1,3 SPG
Playoff-futam: 29,2 PPG, 6,0 RPG, 5,5 APG, 1,3 SPG: Def. Thunder 4-2; def. Jazz 4-0; def. Suns 4-2; def. Celtics 4-3

Kobe Bryant 2010-ben ötödik NBA-címét ünnepli.Nathaniel S Butler/NBAE/Getty Images

Bryant úgy lépett pályára a 2010-es rájátszásban, hogy a dobókezének mutatóujja eltört, jobb térdét pedig az első forduló és az NBA-döntő vége között háromszor kellett drénezni. Miután a maximálisan lehetséges 28 mérkőzésből 23-at játszott az előszezonban, a Larry O’Brien-trófeát és a Bill Russell NBA Finals legértékesebb játékosának járó díjat is magáénak tudhatta, és a 7. mérkőzésen legyőzte a rivális Celticset, ezzel megszerezve pályafutása legnagyobb eredményét.

Voltak más előszezonok is, amikor Bryant jobb egyéni statisztikákat produkált. Voltak más bajnoki címek, amikor a Lakers dominánsabb volt. De egyik sem volt olyan drámai és végletes, mint Bryant 2010-es teljesítménye.

Az első fordulóban az Oklahoma City Thunder csapata ellen, amely Kevin Durant, James Harden és Russell Westbrook személyében három jövőbeli MVP-t is felvonultatott, Bryant a 3. és 4. mérkőzésen összesen mindössze 25 pontot gyűjtött. Phil Jackson, a Lakers edzője a térde állapota miatt korlátozta Bryant játékperceit. Bryant talpra állt, és a következő hat meccsén 30 vagy annál több pontot szerzett, elintézte az OKC-t, a második körben lesöpörte Deron Williamst és a Utah Jazzt, majd a nyugati konferencia döntőjének első meccsén 40-et dobott Steve Nash és a Phoenix Suns ellen.

Bryant a hatodik meccsen egy 37 pontos remekművel zárta le a Sunst, amit ritkán emlegetnek Bryant legjobb meccsei között. Egyik távolugrást a másik után szórta be, miközben Grant Hill végig rajta volt, az egyik kosarat pedig azzal fejezte be, hogy a Suns edzőjét, Alvin Gentryt hátulról megkocogtatta, miközben a túloldalra hátrált. Miután L.A. megszerezte a döntőbe jutást – Bryant addigi 14 éves pályafutása során a hetediket -, nem volt hajlandó elismerni a konferenciabajnoki trófeát, így a Lakers az előttük álló döntőre koncentrált.

Azokban a döntőkben Bryant bosszút állt Kevin Garnett, Paul Pierce, Ray Allen, Rajon Rondo & és társain azért a verésért, amit 2008-ban a 6. játékban kapott tőlük, és a döntő meccs legcsúnyább szép teljesítményével akarta a Lakerst a célvonalon túlra juttatni. 24-ből 6-ot dobott mezőnyből, de az ő ujjlenyomata volt mindenhol a győzelemben, a 15 lepattanójától kezdve a Ron Artestnek 1:01 perccel a vége előtt adott asszisztján át egy hatalmas hármashoz (“Kobe passzolta nekem a labdát!!!”) egészen a Sasha Vujacic által a két clutch büntetőjénél mutatott lazaságig, miután évekig Bryant ostorgyereke volt az edzéseken.

Bryant a győzelem után felugrott a pontozótáblára – fekete bajnoki sapka a fején, konfetti záporozott, karjait kinyújtva ünnepelt – kitörölhetetlen kép a figyelemre méltó pályafutásából.