Super Bowl XXXVI

CsapatokSzerkesztés

St. Louis RamsSzerkesztés

Fő cikk: St. Louis Rams 2001-es szezonja

A Rams 1999-es szezonja után, amely a Tennessee Titans elleni lehengerlő győzelemben csúcsosodott ki a Super Bowl XXXIV-ben, a támadóik 2000-ben ismét uralták a ligát, vezetve az NFL-t passzolásban, pontszerzésben és összesített yardokban. A Rams azonban a liga egyik legrosszabb védelmével rendelkezett, az engedélyezett pontok tekintetében az utolsó helyen állt (471). Ez, valamint a sérülésproblémák és az edzőváltás a bajnokságot megnyerő edzőtől, Dick Vermeiltől – aki mindössze 48 órával a meccs után lemondott – a támadás koordinátorára, Mike Martzra, azt eredményezte, hogy a Rams 2000-ben 10-6-os mérlegre csúszott vissza. A szezon a New Orleans Saints elleni kiábrándító vereséggel ért véget a rájátszás wild card fordulójában.

Miután a holtszezonban több új védőjátékos szerződtetése és az új védelmi koordinátor, Lovie Smith alkalmazása után a Rams a 2001-es szezont az NFL legjobb alapszakasz-eredményével, 14-2-vel zárta. Mind az összesített támadó yardok (6930), mind a pontszerzés (503) tekintetében vezették a ligát. Ez volt a Rams harmadik egymást követő szezonja, amelyben több mint 500 pontot szerzett, ami NFL-rekord. Védekezésben mindössze 271 pontot engedélyeztek, ezzel a 2000-es 31. helyezésüket 2001-ben a 7. helyre javították.

A Rams 1999-2001-es támadójátékát, amelyet a “The Greatest Show on Turf” becenévvel illettek, széles körben az NFL történetének egyik legjobbjának tartják. A csapat szinte minden poszton hihetetlen mennyiségű támadótehetséggel rendelkezett. 2001-ben Kurt Warner irányító pályafutása legjobb szezonját produkálta, és elnyerte második és egyben utolsó NFL legértékesebb játékosának járó díját, miután 4830 yardot és 36 touchdownt dobott, de 22 interceptiont is dobott, és 101,4-es passer ratinget ért el. A szélső elkapók, Torry Holt és Isaac Bruce egyenként több mint 1100 elkapott yardot gyűjtöttek, együttesen 142 elkapást, 2469 yardot és 13 touchdownt értek el. Ricky Proehl 40 passzt kapott el 563 yardért és 5 touchdownért. Ernie Conwell, a tight end 38 passzt kapott 431 yardért és 4 touchdownért. A wide receiver Az-Zahir Hakim 39 passzt fogott 374 yardért, és további 333 yardot tett hozzá a puntok visszahordásával.

A félhátvéd Marshall Faulk 2001-ben sorozatban harmadszor nyerte el az NFL Év támadójátékosa díjat. Futott 1382 yardot, elkapott 83 passzt 765 yardért, 21 touchdownt szerzett, és ő lett az első NFL-játékos, aki 4 egymást követő szezonban több mint 2000 futott és elkapott yardot szerzett együttesen. A futó Trung Canidate szintén jelentős szerepet játszott: 441 yardot futott, 17 passzt fogott 154 yardért, 748 yardot hozott vissza kickoffokat, és 6 touchdownt szerzett. A Rams támadósorát az irányító Adam Timmerman és a támadó tackle Orlando Pace vezette, akit egymást követő harmadik évben választottak be a Pro Bowlba.

A Rams védelme a harmadik helyen állt a ligában a legkevesebb engedélyezett yardok tekintetében (4733). A védősort a Pro Bowl-válogatott védő, Leonard Little, aki 14,5 sackkel vezette a csapatot és visszaszerzett egy fumble-t, valamint a defensive end Grant Wistrom, aki 9 sacket, 2 interceptiont és 1 fumble recoveryt jegyzett. A Rams linebackers egységét London Fletcher vezette, aki 4,5 sacket, 2 interceptiont és 4 kierőszakolt fumblet szerzett. A St. Louisnak volt egy kiváló secondary-je is, amelyet Dré Bly (6 interception, 150 return yard és 2 touchdown), a Pro Bowl-válogatott Aeneas Williams (4 interception, 69 return yard, 2 touchdown) és Dexter McCleon (4 interception, 66 yard) vezetett.

A Rams november 18-án a Foxboro Stadionban a Patriotsot is legyőzte az ESPN által országosan közvetített vasárnap esti mérkőzésen, amelyet az ESPN közvetített. Bár a Patriots korán előnyre tett szert, az első félidő vége előtt egy kritikus jelentőségű labdavesztés, amely a Rams pontszerzéséhez vezetett, sokba került. A második félidőben a Rams megfárasztotta a New Englandet, és 24-17-re nyert. A Rams négy védőjátékosát vesztette el sérülés miatt. A Patriots fizikai játéka miatt a Rams edzője, Mike Martz azt mondta a meccs után, hogy a Patriots “egy Super Bowl-kaliberű csapat.”

New England PatriotsSzerkesztés

Fő cikk: New England Patriots 2001-es szezonja

A Patriots esélyei a Super Bowl szereplésre már röviddel a szezon kezdete után komornak tűntek. Még mielőtt a szezon elkezdődött volna, Dick Rehbein irányítóedző 45 éves korában szívrohamban elhunyt. A Bill Belichick által edzett Patriots elvesztette első két mérkőzését, ráadásul a második, New York Jets elleni hazai vereség alkalmával a kezdő irányító, Drew Bledsoe a Jets linebacker Mo Lewis ütése következtében érszakadást szenvedett, ami miatt több hetet kellett kihagynia. Helyére a másodéves irányító, Tom Brady került, egy hatodik körös draftolt irányító, aki 2000-ben mindössze 3 passzt dobott. A szezon közepén Terry Glenn elkapót, a csapat 2000-es legjobb elkapóját is kispadra ültették pályán kívüli problémák miatt. Az első négy meccsre felfüggesztették, mert megbukott egy drogteszten, és miután letöltötte a büntetését, még csak négy meccsen játszott, mielőtt sérülések és az edzői stábbal való viták miatt Belichick végleg deaktiválta őt.

A Patriots 2002. január 6-án a Carolina elleni idegenbeli mérkőzésen

A kezdő irányító szerepének átvételekor, Brady azonnal sikert aratott az alapszakaszban, első kezdőként 44-13-as győzelemre vezette a New Englandet az Indianapolis Colts ellen, majd végül 11-5-ös mérleget ért el. Passzainak 63,9 százalékát teljesítette, 2843 yardot és 18 touchdownt szerzett 12 interception mellett, és beválasztották a Pro Bowlba. A veterán Pro Bowl wide receiver Troy Brown volt a fő elkapó, aki 101 elkapást jegyzett 1199 yardért és 5 touchdownt, miközben további 413 yardot és 2 touchdownt tett hozzá a puntok visszahordásával. A 14,2 yardos punt-visszahordási átlaga vezette az NFL-t. A wide receiver David Patten is eredményes volt, 51 passzát elkapta 749 yardért és 4 touchdownért. A futó Antowain Smith stabil futójátékot biztosított a csapatnak, 1157 yardot futott, 19 passzt fogott 192 yardért és 13 touchdownt szerzett.

A New England védekezésben is kiemelkedő volt. Elöl Bobby Hamilton (7 sack, 1 fumble recovery) és az újonc Richard Seymour kiválóan nyomást gyakoroltak az irányítókra és kitömték a futást. Mögöttük a Patriotsnak három kiváló linebackere volt: Mike Vrabel (2 interception, 3 sack), Willie McGinest (5 sack) és Tedy Bruschi (2 interception). A secondary is kiemelkedő tehetség volt, mint például a defensive back Otis Smith, aki 5 interceptionnel 181 yardért és 2 touchdownnal vezette a csapatot. A cornerback Ty Law 3 passzt fogott el, amelyeket 91 yardot és 2 touchdownt hozott vissza. A safety Lawyer Milloy 2 interceptiont szerzett a szezon során, és Law-val együtt őt választották be a New England védelmének képviseletére a Pro Bowlba. A védelem a szezont a 6. helyen zárta a pontszerzésben, de az engedélyezett összesített yardok tekintetében a 24. helyen végzett. A Rams elleni hazai vereséget követően a Patriots 5-5-re esett vissza, de a szezon hátralévő részében már nem kapott ki, így az AFC rájátszásában az első körös szabadkártyát szerezte meg.

S véletlenül ez volt a New England Patriots harmadik egymást követő Super Bowl szereplése a Superdome-ban, vagyis a Dallas Cowboys mellett ők voltak az egyetlen olyan csapat, amely három különböző Super Bowlt játszott egy stadionban; a Cowboys a 70-es években a régi Miami Orange Bowlban játszott háromszor. Első Super Bowl-szereplésükön, a Super Bowl XX-ben a Patriots 46-10-re kikapott – az addigi legnagyobb különbségű győzelem egy Super Bowlban – a Mike Ditka által edzett, Mike Singletaryvel és Walter Paytonnal felálló Chicago Bears csapatától. A Patriots 11 évvel később visszatért a Superdome-ba a Super Bowl XXXI-ra, de 35-21-re kikapott a Green Bay Packers csapatától, amelyben Brett Favre, Reggie White és Desmond Howard játszott, és amelynek edzője Mike Holmgren volt. Milloy, Law, Vinatieri, Bledsoe, McGinest, Bruschi és Otis Smith is játszott azon a meccsen, Belichick pedig Bill Parcells segédedzője volt. A Patriots nem szerepelt más város által rendezett Super Bowlban egészen addig, amíg a csapat két évvel később a texasi Houstonban nem játszott a Super Bowl XXXVIII-ban.

RájátszásSzerkesztés

Fő cikk: 2001-02 NFL rájátszás

A Rams az NFC divíziós fordulójában a Green Bay Packers elleni 45-17-es győzelemmel kezdte az utószezont. A Warner és a Packers irányítója, Brett Favre közötti szoros mérkőzésre számítottak, de a Rams védelme dominált a Packers felett azzal, hogy playoff-rekordot jelentő 6 passzt fogott el Favre-tól, és ezek közül 3-at touchdownért visszahozott. A Rams támadójátéka is 24 pontot szerzett Warner 2 touchdown-passzával, Faulk touchdown-futásával és Jeff Wilkins mezőnygóljával, így a St. Louis a harmadik negyed végére eldöntötte a mérkőzést.

Egy héttel később a Rams az NFC Championship Game-ben a Philadelphia Eagles elleni 29-24-es győzelemmel bejutott a Super Bowlba. A Philadelphia a félidőben 17-13-as előnyt tudott kiépíteni, de a St. Louis egymás után 16 pontot szerzett a második félidőben (Faulk 2 touchdown-futása és Wilkins mezőnygólja), így megszerezte a győzelmet, az Eaglest pedig mindössze egy touchdown-passzra korlátozta a második félidőben. Warner a mérkőzésen 33 passzból 22-t adott le 212 yardra és egy touchdownra, interception nélkül, míg Faulk 159 yardot és 2 touchdownt futott.

Az AFC divíziós fordulójában a Patriots 16-13-ra legyőzte az Oakland Raiders-t egy tomboló New England-i hóviharban, a Foxboro Stadionban valaha játszott utolsó mérkőzésen. A mérkőzés jellegzetes pillanata Walt Coleman játékvezető vitatott döntése volt a negyedik negyedben, ami miatt ezt a mérkőzést általában “Tuck Rule Game”-ként emlegetik. Miközben a Patriots birtokolta a labdát, és 13-10-es hátrányban volt a Raiders ellen, kevesebb mint két perccel a rendes játékidő vége előtt és időkérés nélkül, Brady-t a védő Charles Woodson zsákolta, és úgy tűnt, hogy elvesztette a labdát. A fumble-t a Raiders linebackere, Greg Biekert szerezte vissza, és ezzel vélhetően a Raiders győzelmével ért véget a mérkőzés. Miután az azonnali visszajátszás segítségével visszanézte a játékot, Coleman a pályán megfordította a döntést a “tuck rule” alapján, amely szerint az elvesztett labda nem teljes passznak minősül, ha a labda “betakarása” közben veszik el. A vita nagy része arról szólt, hogy Brady még mindig megpróbálta-e eldugni a labdát, amikor elvesztette az irányítást. Brady ezután a Raiders 27 yardos vonaláig vezette csapatát, ahol a rúgó Adam Vinatieri 45 yardos mezőnygólt lőtt, amely alig kerülte el a keresztlécet, és hosszabbításba küldte a meccset. A hosszabbításban a Patriots nyerte a feldobást, és egy újabb 23 yardról lőtt Vinatieri-mezőnygóllal nyert; az akkor érvényben lévő hosszabbítási szabályok szerint. Az Oakland támadójátéka soha többé nem vette vissza a labdát.

Az AFC Championship Game-ben a Patriots a Heinz Fieldre utazott, hogy megmérkőzzön a Pittsburgh Steelersszel, amely az előző szezon Super Bowl-bajnok Baltimore Ravens elleni 27-10-es győzelemből érkezett. A New England először Brown 55 yardos punt return touchdownjával szerzett pontot, de a második negyedben Brady bokaficam miatt kiesett a játékból. Helyére Bledsoe lépett, aki szeptemberi sérülése óta először lépett pályára. Bledsoe a játékba lépve gyorsan végigvezette a Patriotsot a pályán, és egy 11 yardos touchdown-passzt dobott Pattennek, amivel a Patriots 14-3-as félidei vezetést szerzett. A második félidő elején a Steelers a saját 32-es körzetéből a New England 16-osáig jutott, ahol Kris Brown mezőnygóljára állt fel. Brandon Mitchell azonban blokkolta a rúgást, Brown pedig a 40-es vonalnál felvette a labdát és 11 yardot futott, majd oldalról Antwan Harrishez passzolt, aki 49 yardot tett meg egy touchdownért, amivel 21-3-ra alakult az állás. A Pittsburgh azonban a harmadik negyedben két touchdownt szerzett, így az állás 21-17 lett. A Patriots úgy vetett véget a visszatérési kísérletnek, hogy a negyedik negyedben mezőnygólt szerzett, és a meccs utolsó három percében két passzt is elkapott a Steelers irányítójától, Kordell Stewarttól.

A 2001. szeptember 11-i támadások hatásaSzerkesztés

New Orleans azóta készült a Super Bowl XXXVI-ra, hogy a város 1998. október 28-án, az NFL Kansas Cityben (Missouri állam) tartott ülésén elnyerte a mérkőzést, és San Diegóból lett a házigazda. A 2001. szeptember 11-i terrortámadások azonban arra késztették a ligát, hogy a szeptember 16-i mérkőzéseket elhalasszák, és egy héttel az alapszakasz tervezett befejezése után játsszák le. Ez azt eredményezte, hogy a rájátszás és a Super Bowl egy héttel későbbre tolódott. A Super Bowl XXXVI átütemezése január 27-ről február 3-ra rendkívül nehéznek bizonyult. Magának a mérkőzésnek az átütemezésén kívül az összes kapcsolódó eseményt és tevékenységet is el kellett helyezni. Ez volt az első alkalom az NFL történetében, hogy a Super Bowlt februárban játszották; az ezt követő összes Super Bowlt (kivéve a 2003-as Super Bowl XXXVII-t) februárban játszották.

Az NFL történelmileg a konferenciabajnoki mérkőzések és a Super Bowl között egy szabad hétvégét hagyott jóvá. 2001-ben azonban nem volt ilyen betervezve, mivel az NFL az 1999-es szezontól kezdődően úgy döntött, hogy a nyitó játékhetet a Labor Day utáni hétvégére helyezi át. Mivel a Super Bowl időpontja 2003-ig volt kitűzve, a Super Bowl előtti bye week csak 2004-ben tért vissza.

Az NFL és New Orleans tisztviselői szorgalmasan dolgoztak azon, hogy összehozzanak egy megállapodást a mérkőzés átütemezésére. A liga számos lehetőséget mérlegelt, többek között az alapszakasz lerövidítését, a rájátszás lerövidítését, a három rájátszási forduló két hétre való sűrítését, valamint a mérkőzés áthelyezését a kaliforniai Pasadenában található Rose Bowlba. Végül úgy döntöttek, hogy mindent megtesznek a teljes alapszakasz és rájátszás megtartása érdekében, és a Super Bowlt február 3-ra tolják. Emellett a Super Bowl egy héttel való elküldése miatt a New Orleans-i Mardi Gras felvonulások első hete a szokásosnál egy héttel korábban zajlott.

Az egyik legjelentősebb logisztikai kihívás a Nemzeti Autókereskedők Szövetségének (NADA) kongresszusának elhelyezése volt, amely eredetileg február 3-án foglalta volna el a Superdome-ot. Az NFL 2001. október 3-án bejelentette, hogy február 3-án kívánja megtartani a mérkőzést, annak ellenére, hogy a NADA-val még nem született megállapodás. Néhány héttel később a három fél megállapodásra jutott, amelyben a NADA beleegyezett, hogy a kongresszus időpontját az eredeti Super Bowl-hétre helyezi át, cserébe pénzügyi és egyéb ellenszolgáltatásokért, többek között az NFL egyes rendes szezonbeli mérkőzésein bemutatott reklámspotokért cserébe. Ez a megállapodás lehetővé tette az NFL számára, hogy a mérkőzést visszahelyezze február 3-ra, és lehetővé tette a teljes standard rájátszástornát.

Külső kép

kép ikon

A Super Bowl XXXVI eredeti logója

A Super Bowl XXXVI eredeti logója a házigazda várost tükröző stílusú volt, és 2001 folyamán néhány emléktárgyon terjesztették. A szeptember 11-i támadások után azonban egy új, az amerikai hazafiságot tükröző logót terveztek, amely a 48 összefüggő állam alakját és az amerikai zászló vörös, fehér és kék színeit tartalmazza. Rob Tornoe a The Philadelphia Inquirertől megjegyezte, hogy “a Super Bowl történetének egyik legikonikusabb logójává vált”.

Janet Jackson eredetileg a félidei show alatt lépett volna fel, de a szeptember 11-i események előtt tisztelegve engedélyezte a U2 fellépését (Jackson két évvel később is fellépett volna a félidőben).

Helyszínszerkesztés

Ez volt az utolsó Super Bowl, amelyet az első generációs AstroTurf felületen játszottak. 2000 és 2005 között az NFL-stadionok fokozatosan kivonták a rövid halmozású AstroTurfet a természetes fű vagy más, újabb, a füvet jól szimuláló mesterséges felületek, például a FieldTurf javára.

A Super Bowl XXXVI előtt a Superdome illetékesei fontolgatták, hogy természetes füvet telepítenek a mérkőzésre. A javasolt telepítési módszer hasonló volt ahhoz, amit a Silverdome-ban az 1994-es FIFA-világbajnokság idején, illetve a Giants Stadionban 2000 és 2002 között használtak. A terv szerint nagyméretű füves tálcákat kellett volna termeszteni és megművelni a szabadban, majd behozni a kupolába, és a meccs idejére a pályára helyezni. Végül a költségekkel és a minőséggel kapcsolatos aggályok miatt a stadion és a liga illetékesei elvetették a projektet.

Játék előtti megjegyzések Szerkesztés

A Rams 14 pontos favoritként lépett pályára. Ez részben annak volt köszönhető, hogy a Rams irányítója, Kurt Warner statisztikailag karrierje legjobb évét futotta, 101,4-es quarterback ratinggel, 68,7 százalékos befejezési aránnyal és 4830 yardot dobott. Sokan azt hitték, hogy a Patriots Hamupipőke-sztorija csak a véletlen műve, különösen azután, hogy a veterán Oakland Raiders-t egy vitatott playoff-meccsen legyőzték, ahol a Raiders által visszaszerzett fumble-t a Tuck-szabály alapján visszafordították.

Elhangzottak találgatások arról, hogy a régóta kezdő Drew Bledsoe kezdhet-e a meccsen. Mint fentebb említettük, Bledsoe a Steelers elleni AFC bajnoki mérkőzésen a sérült Bradyt helyettesítette. Végül azonban Brady lett a kezdőjátékos.

Ez a Super Bowl azt is jelentette, hogy a Boston és a St. Louis mind a négy nagy észak-amerikai sportbajnokság bajnoki mérkőzésén vagy sorozatában legalább egyszer megmérkőzik egymással, ami az első alkalom volt, hogy ez két konkrét város vagy régió csapatai között történt meg. Korábban

• Az NHL-ben a Bruins az 1970-es Stanley Kupa-döntőben lesöpörte a Bluest, a 4. mérkőzés pedig Bobby Orr kupagyőztes hosszabbításban lőtt góljáról maradt emlékezetes.
  • Az NBA-ben a Celtics és a Hawks 1957 és 1961 között négyszer került szembe egymással az NBA-döntőben, ebből háromszor a Celtics, egyszer pedig a Hawks nyert.
  • Az MLB-ben a Cardinals legyőzte a Red Soxot, és megnyerte az 1946-os és az 1967-es World Series-t.

A Patriots, mint kijelölt hazai csapat, a hazai tengerészkék mezt és ezüst nadrágot viselte, míg a Rams az utcai fehér mezt és a New Century Gold nadrágot.