Clasamentul celor 10 facultăți care au produs cei mai buni absolvenți din PGA Tour

Așa cum s-a dovedit în mod repetat de-a lungul anilor, este o idee foarte bună să faci o oprire la facultate în drumul de la o carieră excelentă de junior și amator la succesul în PGA Tour.

Și de-a lungul anilor, facultățile au produs jucători foarte buni care au ajuns să facă lucruri deosebite la nivel profesionist.

Acest clasament al celor 10 colegii care au produs cei mai buni 10 absolvenți din PGA Tour vine împreună cu o privire asupra marilor jucători din anii trecuți, a campionatelor majore câștigate și a jucătorilor actuali care se descurcă bine.

Aceasta este o listă în care fiecare clasament ar putea fi argumentat cu da sau nu, ceea ce face ca listele ca aceasta să fie amuzante.

Veziți-o.

Leagănul neobișnuit al lui Jim Furyk i-a fost de folos de-a lungul anilor. Scott Halleran/Getty Images

Universitatea din Arizona are, de asemenea, un mare campion printre absolvenții săi de golf, Jim Furyk. Acesta a câștigat U.S. Open 2003 la Olympia Fields, lângă Chicago, printre cele 16 victorii din PGA Tour pe care le are în palmares.

La vârsta de 44 de ani, a avut un sezon spectaculos în circuit, terminând de patru ori pe locul al doilea, acumulând 11 top 10 și câștigând aproape 6 milioane de dolari.

Alți jucători remarcabili de la U of A includ: Robert Gamez, care a reușit o lovitură de pe al 72-lea fairway pentru a câștiga Nestle Invitational în 1990, învingându-l pe Greg Norman.

Gamez a înregistrat trei victorii în PGA Tour. Rory Sabbatini are șase victorii; Ted Purdy una; iar Ricky Barnes, campion U.S. Amateur, are una.

Universitatea din Alabama

Jerry Pate a câștigat U.S. Open din 1976. Matthew Lewis/Getty Images

Jerry Pate este singurul jucător de golf de la Universitatea din Alabama cu un campionat major la activ, dar aceasta este o notă secundară care s-ar putea să nu dureze prea mult. Victoria lui Pate la U.S. Open în 1976 a venit la un an după ce a devenit profesionist și a fost una dintre cele opt victorii din PGA Tour.

Există doi tineri în turneu acum care cu siguranță arată ca și cum ar fi tăiați din acea „stofă de campionat major.”

Bud Cauley și Justin Thomas au victorii în Web.com Tour în palmares și vor lupta pentru victorii în PGA Tour în acest an.

Steve Lowery are trei victorii în PGA Tour, Jason Bohn două; Dicky Pride și Michael Thompson una fiecare.

Universitatea din Florida

Billy Horschel a câștigat totul în 2014, dar nu a putut intra în echipa Ryder Cup a Statelor Unite. John Amis/Associated Press

Poate că este ceva în aer în Gainesville, Fla…, dar Billy Horschel este cel mai recent jucător de golf care provine din acel oraș universitar, cu multă strălucire, o personalitate înflăcărată o mare cantitate de talent.

Apropiindu-se pe ultima parte a sezonului FedEx Cup, Horschel a câștigat două din cele trei evenimente de playoff (la egalitate pe locul doi în celălalt), inclusiv Campionatul Turneului. El are acum trei victorii în carieră.

Mark Calcavecchia a câștigat de 13 ori în PGA Tour, inclusiv Open Championship din 1989. Chris DiMarco a câștigat de trei ori și s-a luptat cu Tiger Woods până la final în Mastersul din 2005, înainte ca Woods să se impună.

Matt Every a obținut prima sa victorie în PGA Tour în 2014; Brian Gay și Camilio Villegas au câștigat de patru ori, iar Dudley Hart de două ori.

Oklahoma State University

Rickie Fowler are o mare putere pentru un tip care nu este atât de mare. USA TODAY Sports

Rickie Fowler este liderul de necontestat al acestui grup de Cowboys, nu doar pentru că poartă portocaliul la fiecare pas, ci și pentru că s-a maturizat și a devenit un jucător de elită în circuitul PGA.

El are încă o singură victorie, dar l-a împins pe Rory McIlroy toată vara în turneele mari.

Hunter Mahan (6), Scott Verplank (5), Charles Howell III (2) și Bo Van Pelt au înregistrat victorii în PGA Tour. Morgan Hoffman, Edward Loar și Michael Bradley concurează, de asemenea, în circuit.

Georgia Tech

Stewart Cink a devenit un campion major în 2009. USA TODAY Sports

Stewart Cink a câștigat Open Championship 2009 la Turnberry, învingându-l în acest proces pe Tom Watson, în vârstă de 59 de ani. A câștigat de șase ori în PGA Tour și și-a câștigat reputația de a fi unul dintre băieții de treabă din toate timpurile din circuit.

Matt Kuchar a adunat șapte victorii și, deși nu a câștigat un turneu major, a terminat de 66 de ori în top 10 și s-a descurcat destul de bine.

Troy Matteson (2), Chesson Hadley și Bryce Molder au înregistrat victorii în PGA Tour, în timp ce Roberto Castro și Cameron Tringale concurează, de asemenea, pe cea mai mare scenă a golfului.

Arizona State University

Phil Mickelson aruncă o umbră mare asupra jocului de golf. USA TODAY Sports

Phil Mickelson a câștigat cinci campionate majore, iar acesta este un cap de afiș frumos pentru orice universitate.

Marele stângaci, dacă ar fi jucat în orice altă epocă, cu excepția celei dominate de Tiger Woods, cel mai probabil ar fi fost jucătorul dominant. S-a descurcat destul de bine în această eră și a combinat o atitudine Arnold Palmer, de tipul „du-te pentru asta”, cu o relație excelentă cu fanii săi.

Paul Casey este, de asemenea, un jucător de golf de clasă mondială. A fost pus pe tușă de o accidentare la umăr, dar a revenit în formă. El se alătură lui Billy Mayfair (5), Pat Perez, Chez Reavie și Jim Carter ca câștigători ai PGA Tour care au jucat pentru Sun Devils.

Stanford University

Când cariera lui Tiger Woods se va încheia, el va fi fie cel mai bun, fie al doilea cel mai bun jucător din istoria jocului. USA TODAY Sports

Universitatea Stanford poate că nu are genul de cifre pe care le au alte facultăți în ceea ce privește jucătorii din circuitul PGA, dar atunci când unul dintre acești jucători este Tiger Woods, calitatea cu siguranță învinge cantitatea.

În anii trecuți, Stanford a produs nume mari precum Bob Rosburg și Sandy Tatum, dar, evident, nu a existat nimeni ca Woods și cele 14 titluri majore ale sale.

Notah Begay a câștigat de patru ori în PGA Tour înainte de a deveni membră a echipei de transmisiuni a Golf Channel.

Se așteaptă multe de la o pereche de tineri: Patrick Rodgers și Zack Miller.

Wake Forest University

Arnold Palmer nu și-a uitat niciodată perioada petrecută la Wake Forest University. Chris O’Meara/Associated Press

Tradiția de golf de la Universitatea Wake Forest este una impresionantă.

Începeți cu Arnold Palmer și încheiați lista cu Webb Simpson. Palmer a câștigat șapte turnee majore, Simpson are unul la activ într-o carieră care mai are mulți ani de trăit.

Avansați un pic și tradiția rămâne puternică. Simpson are un titlu la U.S. Open printre cele patru victorii din PGA Tour. Billy Andrade (4), Len Mattiace (2), Bill Haas (5) au câștigat și ei în circuit.

Kyle Reifers este un tânăr jucător care își găsește drumul în PGA Tour în prezent.

Universitatea din Texas

Jordan Spieth este matur cu mult peste cei 21 de ani ai săi. Ross Kinnaird/Getty Images

Desigur, Jordan Spieth a devenit purtătorul de drapel al golfului de la Universitatea din Texas, cu sezonul său excepțional de debutant din 2013 și cu un sezon bun de secundar în 2014. Povestea lui a fost bine documentată. La sfârșitul anului 2012, nu avea niciun statut în niciun turneu, dar a obținut scutiri de la sponsori și a luat-o razna, câștigând o dată, terminând de trei ori pe locul doi, câștigând 3,8 milioane de dolari și obținând un loc în echipa Presidents Cup.

Nu a câștigat în 2014, dar a terminat pe locul al doilea de două ori, a câștigat 4,3 milioane de dolari și a jucat în echipa Ryder Cup.

Dar el este doar cel mai recent dintr-o lungă serie de jucători remarcabili din Austin.

Ben Crenshaw a câștigat de 19 ori în PGA Tour, inclusiv o pereche de Masters; Tom Kite a câștigat de asemenea de 19 ori și a avut un major; Justin Leonard a avut 12 victorii în PGA Tour, inclusiv un major; iar Mark Brooks a câștigat de șapte ori cu un major.

Phil Blackmar a câștigat de trei ori, iar Harrison Frazar și Brandel Chamblee au câștigat fiecare câte o dată în PGA Tour.

Universitatea din Georgia

Bubba Watson are o pereche de veste verzi la Augusta National. Peter Morrison/Associated Press

Pentru început, este greu de bătut o pereche de titluri de Masters. Bubba Watson le-a câștigat în 2012 și 2014.

Aceasta nu este o echipă de vedete. Aceștia sunt cele mai recente produse ale programului antrenorului Chris Haack de la Athens, Georgia.

Nouă jucători de la UGA joacă în circuit, majoritatea cu normă întreagă. Se spune că există putere în număr, iar Bulldogs au asta.

Toate statisticile sunt oferite de pgatour.com.